ژاپن از نمونه های سیارکی ذخیره شده در دومین کپسول هایابوسا 2 رونمایی کرد

به گزارش مجله چایی، با باز شدن دومین کپسول نمونه های جمع آوری شده توسط فضاپیمای هایابوسا 2 از سیارک ریوگو، موفقیت کامل این عملیات عظیم نمونه برداری تأیید شد و بدین ترتیب فاز مطالعاتی نمونه ها شروع خواهد شد.

ژاپن از نمونه های سیارکی ذخیره شده در دومین کپسول هایابوسا 2 رونمایی کرد

مقامات آژانس کاوش های هوافضای ژاپن اعلام کردند که نمونه های کپسول دوم جمع آوری نمونه دارای قطعاتی از سیارک ریوگو به عظیمی یک سانتی متر و از جنس سنگ سخت است که هنگام برداشتن یا ریختن در ظرف دیگر شکسته نمی شوند. هفته گذشته بود که گرانول های سیاه و شنی کوچکتری که فضاپیمای هایابوسا 2 در کپسول نخست جمع آوری نموده بود به همراه گازی که فضاپیما با خود آورده بود، برای نخستین بار آنالیز شد.

فضاپیمای هایابوسا 2 ژاپن سال گذشته در حالی که بیش از 300 میلیون کیلومتر با زمین فاصله داشت، طی دو مرحله نمونه هایی از دو نقطه سیارک ریوگو جمع آوری کرد. در ماه گذشته این فضاپیما کپسول بازگشت حاوی نمونه ها را به منطقه ای در استرالیا رساند و برای آنالیز سیارکی دیگر راهی مسیری 11 ساله شد.

گرانول های شنی که هفته گذشته رونمایی شد مربوط به تماس نخست فضاپیما با سیارک و قطعات عظیم تر که در این هفته دانشمندان به آن دست یافتند، مربوط به مواد برخورد دوم فضاپیما با سیارک ریوگو بود. این فضاپیما یک انفجار در سطح سیارک ایجاد نموده بود تا نمونه هایی را از دهانه برخوردی جمع آوری کند که تحت تحت تأثیر تابش فضایی و دیگر عوامل محیطی قرار نگرفته باشند.

به گفته تاماشیرو اوسوی (Tomohiro Usui) دانشمند مواد فضایی، اختلاف اندازه نمونه های جمع آوری شده نشان دهنده سختی متفاوت بستر سیارک است. او گفت: یک احتمال این است که محل برخورد دوم یک بستر سخت باشد و ذرات عظیمتر شکسته و وارد محفظه شده باشند.

آژانس کاوش های هوافضای ژاپن (JAXA) پیش از انجام مطالعات کامل در سال آینده، در حال آنالیز اولیه این نمونه های سیارکی است. دانشمندان امیدوارند که این نمونه ها بینشی از تاریخچه منظومه شمسی و حیات روی زمین فراهم نمایند. به دنبال مطالعات در ژاپن، بعضی از نمونه ها برای تحقیقات بیشتر با ناسا و دیگر آژانس های فضایی بین المللی به اشتراک گذاشته می گردد.

در همین حال، هایابوسا 2 در صفری 11 ساله به سیارک 1998KY26 سفر می نماید و می کوشد تا پدافندهای احتمالی را در برابر شهاب سنگ هایی که می توانند به سمت زمین حرکت نمایند، مطالعه کند.

عکس کاور: کپسول نمونه های جمع آوری شده توسط فضاپیمای هایابوسا 2 ژاپن طی دومین برخورد به سطح سیارک ریوگو

Credit: JAXA

منبع: New York Post

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 854

به "ژاپن از نمونه های سیارکی ذخیره شده در دومین کپسول هایابوسا 2 رونمایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن از نمونه های سیارکی ذخیره شده در دومین کپسول هایابوسا 2 رونمایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید