کتاب به قلم آتش

به گزارش مجله چایی، نوید بیات؛ آتش نشان و مترجم کتاب هایی همچون حریق در فضاهای سربسته و ارزیابی خطرپذیری جامعه که نزدیک دو دهه در سازمان آتش نشانی تهران به عنوان یکی از نیروهای عملیاتی به فعالیت می پردازد و از سویی دیگر چون رشته تحصیلی وی آموزش زبان انگلیسی بوده، در زمینه آموزش و یادگیری هم برای این سازمان به فعالیت پرداخته و چند سالی می گردد که در حوزه نشر و کتاب دست به ترجمه آثار مهمی زده است. وی در گفت وگو با خبرنگاران ، درباره اهمیت انتشار محتوای ایمنی شناسی معتقد است که مباحث مربوط به رعایت نکات ایمنی در مکان، باید برای مردم دغدغه گردد.

کتاب به قلم آتش

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

این آتش نشان گفت: متأسفانه حوزه آتش نشانی یا ایمنی در زمینه کتاب و نشر حوزه ای بکر بوده و این می تواند هم دارای ابعاد منفی و هم مثبت باشد. جنبه منفی آن از این جهت است که اطلاعات مردم در باب ایمنی در سال های اخیر افزایش چندانی نداشته است. در حقیقت کتاب ها و فراوری محتوا نباید به صورت جزیره ای تنها برای فعالان این حوزه منتشر گردد، چراکه مردم هم جزو ذینفعان انتشار مطالب مربوط به ایمنی هستند.

وی اضافه نمود: به اعتقاد من، مباحث اینچنینی باید از سوی دیگر اعضای جوامع و دانشگاهیان هم منتشر گردد تا راه مطمئن تری برای انتشار طی نموده باشند. جرقه اصلی برای ترجمه کتاب زمانی در ذهن من زده شد که به نبود مرجع و منبع تعیین در حوزه ایمنی شناسی پی بردم.

بیات شرح داد: در حقیقت کمبود منابع باعث شد تا توجه بیشتری به کتاب هایی که جنبه رفتارشناسی دارد، نشان دهم. در این کتاب ها توجه به مسائل ایمنی در معنای جامع آورده شده است.

مترجم ارزیابی خطرپذیری جامعه، با اشاره به اهمیت انتشار مباحث مربوط به ایمنی شناسی گفت: مهم ترین مسئله برای بالا بردن ایمنی جامعه، کسب آگاهی است و تا زمانی که دانش خود را ارتقا ندهیم، به توانایی استاندارد هم برای پیشگیری از مخاطرات انسانی نمی رسیم. وقتی اطلاعات مردم در باب ایمنی افزایش پیدا کند، برای مردم دغدغه ایجاد می گردد.

مردم دغدغه مند، راهی برای فراوری محتوا

وی ادامه داد: وقتی مردم دغدغه ای در باب ایمنی نداشته باشند، به طور طبیعی خواستار مطالبی هم نیستند که بتواند اطلاعات و توانایی آن ها را بالا ببرد. همین عامل اصلی رخداد حوادث سهمگین خواهد بود. در واقع فرهنگ ایمنی باید در جامعه تسری پیدا کند تا جامعه همراه با افزایش اطلاعات بخواهد که بیشتر بداند و بیشتر مراقب مکان زندگی خود باشد. بنابراین دغدغه مندی، اصلی ترین گام برای افزایش ایمنی در جامعه است.

بیات در شرحی مختصر از کتاب های ترجمه شده خود، گفت: کتاب های حریق در فضاهای سربسته، ارزیابی خطرپذیری جامعه و برنامه کاهش خطرپذیری جامعه، هر کدام در باب یک موضوع مهم نوشته شده اند. کتاب نخست یعنی حریق در فضاهای سربسته درباره رفتارشناسی حریق به نگارش درآمده است. در این حوزه افراد با کسب دانش در خصوص علامت ها و نشانه های مربوط به رفتار و عملکرد حریق می توانند، رفتار حریق را پیش بینی نمایند. در حقیقت با کسب این دانش می توان بهتر و بیشتر از پس حریق برآمد. مخاطبان اصلی این اثر آتش نشانان هستند.

این آتش نشان اضافه نمود: دانش رفتارشناسی حریق یکی از ملزومات اساسی برای هر آتش نشان است. در واقع هر فردی که در این زمینه فعالیت می نماید، باید اطلاعات کافی در زمینه رفتار حریق داشته باشد. شناختن شاه علامت های حریق نظیر حرکت از پایین به بالای آن یا هنگام برخورد به مانع که حرکت افقی خواهد داشت، یکی از ملزوماتی است که هر آتش نشانی باید آن را بداند.

وی گفت: در کتاب حریق در فضاهای سربسته، رفتار حریق در فضاهای سربسته مورد آنالیز قرار گرفته است. اینکه احتمال رخداد کدام پدیده در چه مکان هایی بیشتر است و در صورت رخداد چه فرایندی خواهد داشت از آن دست موضوعاتی بوده که نویسنده در کتاب شرح کامل داده است. این کتاب برای جامعه آتش نشانان بسیار اهمیت دارد، چراکه دانستن این موضوع تأثیر زیادی بر امنیت جانی آنان دارد.

سوئد پیشرو در حریق شناسی

این مترجم در ادامه گفت: از آنجایی که بنیان گذار علم رفتارشناسی حریق کشور سوئد بوده، به همین دلیل کتاب هایی که از سوی ناشران این کشور در زمینه رفتارشناسی حریق منتشر می گردد، برای تمام سازمان های آتش نشانی جهان حائز اهمیت است. به همین دلیل انتخاب ما برای ترجمه کتاب درباره این موضوع کتابی بوده که نوشته محققان و آتش نشانان مجرب این کشور بوده است.

به گفته بیات، این اثر هم از منظر علمی و هم از منظر معادله شناسی نوشته شده است. در واقع مربوط به شناسایی ریسک ها و خطرپذیری ها است که هم برای عموم و هم برای آتش نشانان اطلاعات مهمی را در اختیار قرار می دهد.

وی درباره دو کتاب ارزیابی خطرپذیری جامعه و برنامه کاهش خطرپذیری جامعه نیز شرح داد: این دو کتاب طیف وسیع تری از مخاطبان را در برمی گیرد، چراکه با ادبیات ساده تر نوشته شده و موضوع آن درباره کاهش ریسک و خطرپذیری جامعه است. گفتنی است متولی ایمنی در جوامع تنها سازمان های آتش نشانی و امدادرسانی ها نیستند، بلکه همه آحاد جامعه باید دست به دست یکدیگر دهند تا اتفاق خوشایندی بیفتد. ما اگر بخواهیم ایمنی را در طیف جامعه ببینیم، باید تعریف جامع تری برای آن داشت تا ذینفعان گوناگون هم بهره مند شوند.

بیات در پایان گفت: در سال های اخیر سطح آشنایی مردم با اقدامات ایمنی، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و جنبه امیدوارنماینده برای آتش نشانان داشته است، اما کماکان کار برای انجام زیاد است. فراوری محتوا، یکی از راهکارهای اصلی اشاعه اطلاعات ایمنی در قالب کتاب است که از سوی سازمان آتش نشانی در پیش گرفته شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 753

به "کتاب به قلم آتش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب به قلم آتش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید