کشف گور خمرۀ اشکانی در تپه اشرف

به گزارش مجله چایی، سرپرست هیأت باستان شناسی تپه اشرف که طی روزهای گذشته از کشف یک چاه سنگی ساسانی به عمق شش متر، سفال های سالم سلجوقی، آل بویه و قطعات سفال های اشکانی و ساسانی خبر داده بود، امروز خاطرنشان کرد که در این محوطه به یک گور خمرۀ اشکانی نیز رسیده است.

کشف گور خمرۀ اشکانی در تپه اشرف

ایسنا: علیرضا جعفری زند در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: در فصل هفتم کاوش در تپه اشرف، پیروز شدیم خمره بزرگی که بر اساس شواهد یک گور خمره متعلق به اواخر دوره اشکانی است پیدا کنیم و تصمیم داریم همین امروز و فردا آن را به کارگاه بازسازی منتقل نموده تا تخلیه و کاوش را در آزمایشگاه ادامه بدهیم.

وی تأکید کرد: این گور خمره یکی از مهم ترین یافته های ما در فصل هفتم است و تا به امروز از دورۀ اشکانی چنین یافته ای در اصفهان نداشته ایم.

سرپرست هیأت باستان شناسی تپه اشرف گفت: پیش تر قطعاتی از سفال های دوره اشکانی و هخامنشی به بعد در این محدوده کشف شده بود اما کشف این گور خمره به بسکمک از سؤالات ما ازجمله دربارۀ محل تدفین در تپه اشرف پاسخ می دهد.

جعفری زند یادآور شد: از سال ها پیش معتقد بودم که تپه اشرف و تپه جی از نظر ساختاری زمانی به هم متصل بوده اند و احداث خیابان مشتاق آن ها را از هم جدا نموده، به همین دلیل کوشش می کردم کف خیابان هم کار باستان شناسی انجام گردد اما به خاطر پرتردد بودن این راستا، چنین کاری میسر نشده بود تا اینکه اداره آب تصمیم به لوله گذاری گرفت و ما توانستیم این عملیات را در این 600 متر تعیین متوقف کنیم تا کار کاوش ادامه پیدا کند.

وی توضیح داد: عملیات لوله گذاری از جی شیر تا سه راه بازارچه و از بزرگمهر تا سر خیابان مهر اجرا شده است و یک سال و نیم طول کشید تا ما بتوانیم فصل هفتم کاوش در تپه اشرف را شروع و به اطلاعاتی دست پیدا کنیم که برای تاریخ اصفهان بسیار اهمیت دارد.

این باستان شناس با اشاره به اینکه پژوهشکده باستان شناسی، میراث فرهنگی و اداره آب و فاضلاب منطقه یک اصفهان با درخواست گسترده تر شدن محدودۀ مورد کاوش همسو و موافق بوده اند، گفت: از روز نخست اعلام نموده ام که خط قرمز ما آثار تاریخی است و اگر به نقطه ای برسیم که لوله گذاری منجر به قربانی شدن این یافته های باارزش گردد، حفظ آثار اهمیت بیشتری دارد.

جعفری زند که طی هفت فصل کاوش خود در محدودۀ تپه اشرف همیشه با رسانه ها در ارتباط بوده دربارۀ پدیدۀ نظارت باستان شناسان ناشناس بر انجام عملیات ها اظهار کرد: من این سیاست را نمی شناسم و نمی دانم چه تفکری پشت آن وجود دارد اما هدف من از اعلام کشفیات، جلب توجه مسئولان، روشن کردن ارزش این منطقه و اهمیت کار باستان شناسی برای عموم مردم است.

سرپرست هیأت باستان شناسی تپه اشرف افزود: باوجوداین اطلاع رسانی های مستمر هنوز هیچ مسئولی به خودش زحمت نداده از نزدیک شاهد کاوش های اجرا شده باشد و ما 10 سال است که منتظر برگزاری یک نشست مشترک با حضور شهرداری و میراث فرهنگی برای محصور کردن و ساماندهی این تپه هستیم.

وی با تأکید بر ضرورت همکاری ارگان های مختلف با یکدیگر گفت: ما در اعماق کویر لوت کار نمی کنیم بلکه در یک خیابان سطح بالای شهر مشغول کاوش هستیم و انتظار داریم ارگان های مرتبط با یکدیگر هماهنگی و همکاری داشته باشند و این همکمک را تا لحظۀ رخ دادن یک اتفاق ناگوار عقب نیندازند.

جعفری زند با بیان اینکه از شورای شهر انتظار می رفت با بازدید از این محدوده بانی اقدامات خیری گردد، ادامه داد: شهرداری منطقه چهار اصفهان بعد از درخواست بنده با چند نیوجرسی (دیوار جداگانه) بخشی از محدودۀ تپه اشرف را محصور کرد اما این اقدام مثل یک پانسمان کوچک بر روی یک زخم عمیق است و باید فکری اساسی برای نجات تپه اشرف از دست کارتن خواب ها و موتورسواران و… کرد.

این باستان شناس یادآور شد: تنها نهادی که طی فصل هفتم کاوش با ما همسو بوده اداره آب و فاضلاب منطقه یک اصفهان است و بقیه ما را به حال خود رها نموده اند. البته گاهی فکر می کنم همین که سدی ایجاد ننمایند باید کمک را پیشکش کرد اما باز هم امیدوارم مسئولان شهری نیم نگاهی به تپه اشرف داشته باشند و در یک راستا با ما حرکت نمایند تا بتوانیم با فراغ بال کار کاوش را پیش ببریم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 503

به "کشف گور خمرۀ اشکانی در تپه اشرف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گور خمرۀ اشکانی در تپه اشرف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید