کمبود مرغ فعلی، ناشی از کاهش جوجه ریزی اسفند ، دلسردی مرغداران با اعمال قیمت دستوری

به گزارش مجله چایی، خبرنگاران/خوزستان مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان گفت: مرغ های موجود در بازار امروز حاصل جوجه ریزی های اسفندماه است؛ در جوجه ریزی های اسفندماه کاهش 20 درصدی به وجود آمد که نتیجه این کاهش، کم شدن میزان فراوری در بازار شده است.

کمبود مرغ فعلی، ناشی از کاهش جوجه ریزی اسفند ، دلسردی مرغداران با اعمال قیمت دستوری

شهریار شایسته در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به افزایش میزان سرانه مصرف گوشت مرغ اظهار کرد: به علت افزایش قیمت سایر مواد پروتئینی، بیشتر مردم به مصرف مرغ روی آورده اند و اکنون سرانه مصرف سالانه گوشت مرغ برای هر نفر، 27 کیلوگرم است.

وی در مورد دلایل آشفتگی در بازار مرغ، گفت: وزارتخانه های مربوطه به دلیل اعلام قیمت های دستوری برای مرغ و وارد کردن فشار به فراوریکنندگان این شرایط را به وجود آوردند. در آبان ماه سال 99 قیمت تمام شده مرغ برای فراوریکننده حدود 17 هزار و 700 تومان بوده است و قیمت مصوب شده برای مرغ در آن موقع، 14 هزار و 400 تومان در نظر گرفته شده بود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان اضافه کرد: قیمت های دستوری اعمال شد و اعمال فشار به فراوریکنندگان مرغ، موجب دلسرد شدن و کاهش میزان فراوری مرغ در کشور شد.

شایسته گفت: مرغ های موجود در بازار امروز حاصل جوجه ریزی های اسفندماه است؛ در جوجه ریزی های اسفندماه کاهش 20 درصدی به وجود آمد که نتیجه این کاهش، کم شدن میزان فراوری در بازار شده است.

وی توضیح داد: قیمت جوجه یک روزه از 4 هزار تومان به بالای 7 هزار تومان افزایش یافته است و این قیمت با نرخ 17 هزار و 100 تومان اعلام شده برای مرغ زنده همخوانی ندارد و قیمت تمام شده برای مرغدار، به مراتب بیشتر است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان اضافه کرد: قیمت 17 هزار و 100 تومان برای نرخ جوجه 4 هزار تومانی بوده است و در حال حاضر با افزایش قیمت جوجه به بالای 7 هزار تومان، قیمت مرغ زنده احتیاج به بازنگری دارد.

شایسته در مورد مسائل به وجود آمده در فراوری مرغ گفت: اگرچه میزان نهاده دامی تخصیص یافته از طرف سازمان جهاد کشاورزی کافی است اما مرغدار باید نهاده های دامی را قبل از جوجه ریزی تحویل بگیرد؛ نهاده های دامی با یک ماه تاخیر به دست مرغداران می رسند و مرغداران به ناچار مجبور به تهیه نهاده های دامی از بازار آزاد می شوند.

وی گفت: زمان تخصیص یافتن نهاده های دامی به مرغداران و تاخیر در ارسال آن، مناسب نیست.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان اضافه کرد: مرغداران، امنیت شغلی ندارند و با سه مشکل عمده شامل قیمت دستوری برای مرغ، افزایش قیمت جوجه یک روزه و عدم تخصیص نهاده های دامی در زمان مناسب روبرو هستند که تمامی این موارد، سبب کاهش میزان فراوری مرغ شده است.

شایسته با اشاره به اینکه ظرفیت فراوری مرغ در استان خوزستان به میزان کافی وجود دارد، توضیح داد: اگر این مسائل رفع شوند، قطعا مسائل فراوری مرغ در سراسر کشور مرتفع خواهد شد و میزان فراوری، افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به میزان احتیاج روزانه مرغ برای استان خوزستان گفت: با توجه به میزان مصرف سرانه مرغ و تراکم جمعیتی استان خوزستان، روزانه 300 تا 350 تن مرغ برای استان خوزستان احتیاج است؛ به دلیل افزایش سرانه مصرف مرغ باید میزان فراوری مرغ افزایش می یافت اما به دلیل مسائل ذکرشده، این افزایش در فراوری محقق نشد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان با اشاره به میزان فراوری مرغ در استان، اضافه کرد: در حال حاضر حدود 200 تن مرغ به صورت روزانه وارد بازار استان خوزستان می گردد.

شایسته با تاکید بر احتیاج به افزایش نظارت بر حمل مرغ از درب کشتارگاه ها تا بازار گفت: شرایط حمل مرغ های خارج شده از کشتارگاه ها احتیاجمند نظارت بیشتری است تا مرغ کشتار روز با تعادل بیشتری به دست مصرف کنندگان برسد.

وی با اشاره به ممنوع بودن فروش مرغ زنده غیر از کشتارگاه ها، اضافه کرد: مرغ زنده مستقیما از مرغداری ها به کشتارگاه ها برای ذبح منتقل می گردد تا پس از آن به دست مصرف کننده برسد و فروش مرغ زنده غیر از کشتارگاه ها، غیرقانونی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1068

به "کمبود مرغ فعلی، ناشی از کاهش جوجه ریزی اسفند ، دلسردی مرغداران با اعمال قیمت دستوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود مرغ فعلی، ناشی از کاهش جوجه ریزی اسفند ، دلسردی مرغداران با اعمال قیمت دستوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید