2 سامانه برای حمایت از زیست بوم نوآفرینی رونمایی شد

به گزارش مجله چایی، به گزارش خبرنگاران، دو سامانه داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین و درگاه یکپارچه زیست بوم نوآفرینی ظهر امروز سه شنبه توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران رونمایی شد.

2 سامانه برای حمایت از زیست بوم نوآفرینی رونمایی شد

سامانه ایران نوآفرین در راستای آئین نامه حمایت از شرکت های نوپا و ارائه خدمات به ذی نفعان حوزه نوآفرینی (مصوب سال 98 هیئت وزیران)، به بهره برداری رسیده و مطابق با این آئین نامه، سازمان فناوری اطلاعات ایران موظف به پیاده سازی‬ درگاه واحد و‬ یکپارچه‬ ارائه خدمات به زیست بوم نوآفرینی کشور شده‬ است.

چشم انداز اصلی این سامانه تبدیل شدن به پنجره واحد ارائه خدمات به حوزه نوآفرینی در کشور و ایجاد پایگاه داده یکپارچه و جامع جهت درج و نگهداری و تحلیل اطلاعات شرکت ها، تیم ها، سرمایه گذاران، مراکز رشد، شتابدهنده ها و … و سایر موجودیت های آن است تا در نتیجه آن، امکان مشاهده اطلاعات و بهره گیری از نتایج تحلیل های آماری روی آنها جهت سیاست گذاری کارا و واقعی برای پیشرفت و توسعه زیست بوم نوآفرینی فراهم گردد.

شهره ناصری معاون سیاستگذاری و اعتبار بخشی سازمان فناوری اطلاعات ایران در این مراسم با اشاره به نقش سامانه ایران نوآفرین و اهداف راه اندازی درگاه یکپارچه زیست بوم نوآفرینی و نیز بستر بوم سرمایه گفت: در سامانه ایران نوآفرین چندین نقش کاربری با توجه به آنالیز ها، احراز و تعریف شده که کاربران می توانند با اطلاع از نوع نقش خود در آن ثبت نام نمایند. این نقش ها شامل شرکت نوپا، تیم نوپا، شرکت عظیم رشد یافته، شتابدهنده ها و مراکز رشد، سرمایه گذاران، ارائه دهنده فضای کار اشتراکی، علاقمند به حوزه نوآفرینی، شخص جویای کار و فرشتگان کسب و کار می گردد.

وی در خصوص خدمات برتر این سامانه به خدمت بوم واره، ارائه کدپستی به شرکت های مستقر در شتابدهنده ها، مراکز رشد و فضاهای کاری اشتراکی و خدمت بوم سرمایه اشاره نمود و گفت: خدمت بوم واره به عنوان یکی از مهم ترین و جدیدترین خدمات سامانه ایران نوآفرین است که بستری را جهت تعامل شرکت ها با یکدیگر به وجود آورده است. در این طرح با حمایت دولت، شرکت های نوآفرین می توانند به صورت رایگان و با تخفیف از خدمات شرکت های عظیم در بازه زمانی مشخصی استفاده نمایند. در ازای ارائه این خدمات، شرکت های سرویس دهنده از دولت تسهیلات حمایتی دریافت می نمایند.

ناصری‬ در خصوص خدمت بوم سرمایه نیز گفت: خدمت بوم ‬ سرمایه بستر تعامل بین سرمایه گذاران و کسب وکارهای نوپا را فراهم می نماید. این بستر با تسهیل فرآیند سرمایه گذاری روی شرکت های نوآفرین اقدام مؤثری در توسعه زیست ‬ بوم نوآفرینی است. در این خدمت از یک سو شرکت ها و تیم های نوپا با ارائه کلیات ایده های خود امکان همکاری با سرمایه گذاران تأیید شده سازمان فناوری اطلاعات را داشته و همچنین سرمایه گذاران با ثبت نام در سامانه ایران نوآفرین و دریافت تاییدیه آن، امکان مشاهده ایده های مطرح شده در تالار سرمایه گذاران و انتخاب ایده مناسب جهت سرمایه ‬ گذاری را خواهند داشت.

به گفته وی، سرمایه گذاران می توانند در صورت احراز شرایط بر اساس دستور العمل حمایت از ایجاد و توسعه صندوق های جسورانه سازمانی حوزه فاوا از تسهیلات کم بهره کارگروه وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بهره مند شوند.

معاون سازمان فناوری اطلاعات در خصوص تسهیلات ویژه صندوق های سرمایه گذاری جسورانه حوزه فاوا اظهار داشت: کلیه شرکت های با توانمندی بالا و یا شرکت های غیر نوپای دارنده پروانه فعالیت از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و یا شرکت های معرفی شده توسط آن ها که طرح معرفی کسب وکار آن ها مرتبط با توسعه صندوق سرمایه گذاری جسورانه شرکتی در حوزه فاوا بوده و حداقل 51 سهام آن ها متعلق به بخش غیردولتی باشد، می توانند حداکثر 4 میلیارد تومان با نرخ بهره 9 درصد و دوره تنفس و بازپرداخت تسهیلات 36 ماه و پس از 12 ماه دوره تنفس وام دریافت نمایند. سقف تسهیلات برای شرکت های نوپا 675 میلیون تومان، غیر نوپا 2/5 میلیارد تومان و نیز شرکت های با توانمندی بالا 4 میلیارد تومان است.

ناصری گفت: داشبورد آماری عمومی نیز با توجه به اهمیت نمایش داده های جمع ‬ آوری شده در سامانه‬ ایران نوآفرین برای عموم علاقمندان به حوزه نوآفرینی‬ طراحی شده ‬ است. ایجاد شفافیت در داده های ذخیره شده سامانه نوآفرین‬ و‬ نیز‬ دسترسی آسان و کاربردی برای پژوهشگران و علاقمندان به آنالیز و سیاست گذاری جهت توسعه زیست بوم نوآفرینی‬ از جمله اهداف این طرح است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1150

به "2 سامانه برای حمایت از زیست بوم نوآفرینی رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 سامانه برای حمایت از زیست بوم نوآفرینی رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید