5 نسخه برای 5 لب بیمار

به گزارش مجله چایی، نوازندگی حرفه ای است که شما باید از دست هایتان بسیار دقیق و ظریف بهره ببرید و حتی در بعضی از سازها مانند فلوت و نی باید انگشتان دست شما با دهان و حتی عضلات تنفسی شما هماهنگ عمل نمایند ولی آیا تا به امروز فکر نموده اید که به خصوص در نواختن سازهای بادی، فرم لب ها و فرم دندان ها و زبان و فک هم در اینکه شما نوازنده ای چیره دست باشید، موثر هستند؟ در این میان نقش لب ها را به هیچ وجه نمی توان نادیده گرفت. از دهان و دندان زیاد گفته ایم ولی بیایید گاهی به لب هایمان توجه کنیم و کمی به نقش آنها در سلامت، زیبایی و زندگی روزمرمان توجه کنیم.

5 نسخه برای 5 لب بیمار

5 نسخه برای 5 لب بیمار

نویسنده:دکتر شکوفه شجاعی

نوازندگی حرفه ای است که شما باید از دست هایتان بسیار دقیق و ظریف بهره ببرید و حتی در بعضی از سازها مانند فلوت و نی باید انگشتان دست شما با دهان و حتی عضلات تنفسی شما هماهنگ عمل نمایند ولی آیا تا به امروز فکر نموده اید که به خصوص در نواختن سازهای بادی، فرم لب ها و فرم دندان ها و زبان و فک هم در اینکه شما نوازنده ای چیره دست باشید، موثر هستند؟ در این میان نقش لب ها را به هیچ وجه نمی توان نادیده گرفت. از دهان و دندان زیاد گفته ایم ولی بیایید گاهی به لب هایمان توجه کنیم و کمی به نقش آنها در سلامت، زیبایی و زندگی روزمرمان توجه کنیم.

نسخه ای برای تبخال

بیشتر اوقات وقتی یاد لب هایتان می افتید که دچار تب خال شوید. حتما برایتان پیش آمده است که یکی از اعضای خانواده تان دچار تبخال گردد و شما هم در اثر استفاده از لیوان او دچار تبخال شوید. خوب این طبیعی است. تبخال ویروسی است و به راحتی سرایت می نماید. کار وقتی خراب تر می گردد که در همین نزدیکی ها هم به یک مهمانی دعوت باشید و آن وقت شاید تصمیم بگیرید با ماسک به مهمانی بروید.

نکته اصلی که در درمان تبخال باید به یاد داشته باشید این است که اگر احساس می کنید قرار است تبخال بزنید و برای مثال یک نقطه لبتان می سوزد خیلی زود به داروخانه بروید و داروی تبخال را خریداری کنید و روی آن محل قرار دهید. اگر خوش شانس باشید ممکن است تبخال به صورت حاد و با زخم و آن شکل نازیبا سر و کله اش روی لب شما پید انگردد. در 24 ساعت اول پس از ظاهر شدن آنها یک تکه یخ را تا حدود یک ساعت روی محل قرار دهید. از قلم نیاندازید تبخال را نخارانید و نمالید. می توانید مایعات خنک بنوشید و بستنی یخی بجوید تا ناراحتی شما کمتر گردد. باید از غذاهای مایع ولرم بهره ببرید تا لب ها و نواحی اطراف تحریک نشوند. برای پوشاندن تبخال با داروی ضد تبخال یا همان آسیکلویر از یک گوش پاک کن تمیز بهره ببرید. مصرف لبنیات و سیب زمینی مانع رشد ویروس این بیماری می شوند. خوردن شکلات، کاکائو، غلات و بادام زمینی و ژله را فراموش کنید.

چاره خشکی لب

برخلاف کویر که آب و هوای گرمی دارد خیلی ها در فصل سرد سال لب هایشان ترک برمی دارد و خشکی می زند. لب ها مستعد ترک خوردن و خشک شدن در هوای سرد هستند. برای برطرف خشکی لب هایتان می توانید با یک مسواک نو و تمیز و نرم آغشته به گلاب و یا عرق نعناع، لانولین (از داروخانه ها خریداری کنید) و یا عسل و حتی بادام زمینی شیرین، لب هایتان را چند دقیقه ماساژ دهید. پیش از آرایش لب ها حتما از کرم مرطوب نماینده یا فرآورده های آب رسانی مخصوص لب ها بهره ببرید و روی آن کرم پودر مایع زده و سپس آرایش کنید. این امر سبب محافظت لب ها، یک دست شدن و زیبایی آنها می گردد. حتما در هنگام خرید رژلب دقت کنید و انواع تازه، استاندارد و معتبر را خریداری کنید. بهتر است این فرآورده ها بدون بو و عطر بوده و خیلی چرب یا خشک نباشند. از گاز گرفتن و کندن پوست لب هایتان پرهیز کنید.

با کیست بادکنکی روی لب چه کار کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک کیست بادکنکی روی لب و یا سطح داخل لبتان پیدا شده باشد که رنگ آن ارغوانی است. اگر خیلی عادت داشته باشید که لبتان را گاز نگیرید، حتما تجربه آن را داشته اید. اسمش موکوسل است و در واقع در اثر آسیب مجرای غدد بزاقی فرعی روی لبتان به وجود می آید. وقتی شما عادت دارید لبتان را دایم گاز بگیرید ممکن است مجرای یکی از غدد بزاقی فرعی مخاط لبتان آسیب ببیند و این موجب می گردد بزاق در خود غده بزاقی و یا مجرای آن جمع گردد و سر و کله یک کیست روی لبتان پیدا گردد که مانند یک بادکنک است. اگر دچار این دردسر شده اید، نباید چندان به فکر دارو باشید چون راه حلش جراحی است. به یک دندانپزشک مراجعه کنید. او این کیست را از روی لبتان برخواهد داشت. این بیماری یکی از بیماری های غدد بزاقی است و برای پیشگیری از آن نباید به لبتان فشار اضافه وارد کنید برای مثال آن راگاز نگیرید.

حکایت آفتاب و سرطان

اگر شما کشاورز هستید و یا مهندس ساختمان و کارگر ساختمانی و یا راننده باید خیلی بیشتر از دیگران مراقب لب هایتان باشید چون یکی از شایع ترین سرطان های سر و صورت به نام سرطان سلول های سنگفرشی یا اس.سی.سی ممکن است سر و کله اش روی لب شما پیدا گردد. تابش مستقیم نور خورشید می تواند سلول های لب شما را سرطانی کند که خودش را در ابتدا به شکل تغییر رنگ و یا حتی زخم نشان می دهد که بهبود پیدا نمی نماید. این سرطان یکی از سرطان های بدخیم است. برای اینکه دچار این سرطان نشوید باید کوشش کنید که پوست بدن، صورت و لب هایتان را در برابر نور خورشید محافظت کنید. پوشیدن کلاه های لبه دار در این امر بسیار یاری نماینده است. نکته دیگر اینکه مصرف نکردن سیگار و نوشابه های الکلی و مصرف نکردن توام سیگار و الکل می تواند از بسیاری از سرطان های دهان پیشگیری کند. از قلم نیاندازید شایع ترین محل تومورهای بدخیم حفره دهان، لب ها و به ویژه لب تحتانی است. علتش هم این است که لب پایینی بیشتر در معرض تابش نور خورشید است.

وقتی گوشه لب ترک برمی دارد

اگر دست دندان داشته باشید که چندان برای دهانتان مناسب نباشد، حتما ترک های گوشه های لب هایتان را تجربه نموده اید. ترک های گوشه لب اغلب خیلی می سوزند و شما را کلافه می نمایند. بدتر از آن اینکه وقتی غذاهای ترش و تند و تیزی می خورید و یا حتی نمک میل می کنید این زخم ها درد تند و تیزی را برای شما به ارمغان می آورند. برای اینکه از شر این ترک ها خلاص شوید باید نزد دندانپزشک بروید و از او بخواهید که دست دندان شما را اصلاح کند. اغلب ارتفاع دست دندان هایتان کوتاه است و موجب می گردد لب ها روی هم فشرده شوند. اگر شما عادت دارید دایم گوشه لبتان را زبان بزنید چون این ناحیه دایم مرطوب خواهد شد، بعید نیست که دچار این دردسر شوید. میوه های ترش مانند لیمو و پرتقال و لوازم آرایش غیراستاندارد و حتی کمبود ویتامین می توانند موجب این مشکل شوند که باید مدتی مصرف این میوه ها را کنار بگذارید. لوازم آرایشتان را عوض کنید و از مولتی ویتامین ها بهره ببرید.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1255

به "5 نسخه برای 5 لب بیمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نسخه برای 5 لب بیمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید