آغاز ماراتن استان ها در اعلام تنوع غذایی

به گزارش مجله چایی، اواسط سال گذشته بود که خبر معرفی رشت به عنوان شهر خلاق غذا به یونسکو منتشر شد.رضاعلیزاده مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از حضور دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در گیلان خبر داد و اعلام کرده بود:

آغاز ماراتن استان ها در اعلام تنوع غذایی

با توجه به آنکه تنوع غذایی در استان گیلان بسیار زیاد است و یکی از جذابیت های گردشگری استان به حساب می رود، محمدرضا سعید آبادی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو پیشنهاد داد تا رشت را به عنوان شهر خلاق غذا معرفی کنیم.

به گفته او، گیلان از نظر تنوع غذاهای محلی نخستین استان ایران است. 170 غذای محلی در گیلان پخت می شود. میرزاقاسمی، ترش تره، باقلاقاتوق، ماهی فویج، فسنجان، اناربیج، کولی غورابیج، سیر قلیه، گل در چمن و کال کباب از مهمترین غذهای محلی گیلان است.

با چنین داشته هایی، پرونده معرفی رشت به عنوان شهر خلاق غذا آماده و در نشست یونسکو در پاریس ، ایرنا بوکووا ، دبیرکل یونسکو گفت رشت و 46 شهر دیگر از 33 کشور جهان به شبکه شهرهای خلاق جهان پیوستنه اند. در نهایت امر رشت تنها شهر ایران شد که در زمینه خوراک شناسی ثبت شد و اصفهان نیز در زمینه صنایع دستی به ثبت رسید.

پس از معرفی رشت به عنوان شهر خلاق غذا سایر شهرها و استان ها نیز به این صرافت افتادند تا ظرفیت های نهفته خود را در زمینه غذا به مرحله ظهور برسانند. چنانکه از یک سو فارس از شناسایی 250 نوع غذا خبر می دهد از دیگر سو زنجان 300 نوع غذا را رو می کند.

معاون گردشگری فارس به این مهم اعتراف می کند که گردشگری خوراک با توجه به تعداد تنوع غذاها، آداب و رسوم و خوراک های سنتی و بومی که در هر یک از شهرستان های فارس وجود دارد می تواند این نوع گردشگری در این استان رونق گیرد اما تا به امروز به آن کمتر پرداخته شده است.

او همچنین گفته است: زمانی در فارس یک هزار نوع آش طبخ می شد اما گذشت زمان و تغییر سلیقه و ذائقه مردم منجر شد که این نوع خوراک ها منسوخ شود. اما جشنواره خوراک های سنتی فارس یک فرصت مناسب برای معرفی و شناسایی خوراک ها بوده به طوری که در حال حاضر با گشایش این جشنواره و طبخ انواع خوراک ها به ویژه آش های سنتی این استان 250 نوع خوراک شناسایی شده که امیدواریم بتوانیم برای این غذاها پرونده ثبت در فهرست میراث ناملموس کشور تهیه کنیم.

چندی پیش نیز مشاور امور بانوان اداره کل آموزش وپرورش استان زنجان اعلام کرده بود: معلمان استان زنجان با 300 نوع غذا در اولین جشنواره غذای سالم حضور یافتند.

هرچند معرفی انواع غذا و خوراک های محلی و در کنار آن آداب و رسوم هر قوم و منطقه ای می تواند در توسعه و احیای آن موثر باشد اما اغراق در هر حوزه و زمینه ای آسیب رسان خواهد بود. این نکته که بخواهیم ثابت کنیم 200 یا 300 نوع غذا در یک منطقه طبخ می شود قطعا حاصلی برای توسعه گردشگری غذا نخواهد داشت. استمرار و ادامه امور است که می تواند نام نیک و توسعه را به همراه داشته باشد ازاین رو بهتر است مسئولان این نکته را به خاطر داشته باشند که بیش از آنکه در صدد اعلام عدد و رقم چند صدتایی از تنوع غذایی و خوراک در منطقه باشند در صدد معرفی، بسط و توسعه این حوزه از گردشگری برآیند.

منبع: chn

منبع: کجارو
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1434

به "آغاز ماراتن استان ها در اعلام تنوع غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز ماراتن استان ها در اعلام تنوع غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید