آژانس تمایل ایران برای غنی سازی 60درصدی را تائید کرد

به گزارش مجله چایی، ایرنا نوشت:خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی تمایل ایران برای تولید اورانیوم با غنای 60 درصد را تائید کرد.

آژانس تمایل ایران برای غنی سازی 60درصدی را تائید کرد

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (سه شنبه) در گزارشی به اعضای شورای حکام گفت که ایران ما را از تصمیم خود برای غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در تاسیسات غنی سازی نطنز مطلع کرده است.

پیشتر سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به نامه ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای آغاز غنی سازی 60 درصد در راستای دستور رییس جمهوری گفت: مقدمات اجرایی این اقدام امشب در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز آغاز می شود.

بهروز کمالوندی درباره آغاز غنی سازی 60 درصد گفت: به دستور رییس جمهوری، سازمان انرژی اتمی موظف به راه اندازی خط تولید اورانیوم 60 درصد به مقدار مورد نیاز در چارچوب ماده یک قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران مصوب مجلس شورای اسلامی شد.

وی اضافه نمود: به همین دلیل، بلافاصله پرسشنامه مربوط به اطلاعات طراحی DIQ تسلیم آژانس بین المللی انرژی اتمی شد و از امشب مقدمات اجرایی این کار در تأسیسات غنی سازی آغاز خواهد شد و متعاقبا اطلاعات تکمیلی به سمع و نظر هموطنان عزیز خواهد رسید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که اورانیوم غنی شده 60 درصد برای استفاده در تولید عنصر مولیبدن جهت به کارگیری در ساخت انواع رادیوداروها می باشد، در تشریح اقداماتی که قرار است امشب آغاز شود، بیان نمود: ماشین های سانتریفیوژ IR1 جدید جایگزین ماشین های از کار افتاده خواهد شد.

به گفته کمالوندی ماشین های IR1 های جدید با تغییرات کیفی، ظرفیتی به میزان 50 درصد بیشتر نسبت به ماشین های قبلی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: در این خصوص اطلاعات دقیق و تکمیلی ارائه خواهد شد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1040

به "آژانس تمایل ایران برای غنی سازی 60درصدی را تائید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس تمایل ایران برای غنی سازی 60درصدی را تائید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید