افزایش آمار مبتلایان کرونا واقعی است؟

به گزارش مجله چایی، یک اپیدمیولوژیست با بیان اینکه اگر رشد افزایشی آمار های کرونا در روز های آینده نیز ادامه یابد، می توان گفت که فرایند افزایشی بیماری آغاز شده است، در عین حال درباره شرایط بازگشایی مدارس با حذف ضرورت رعایت فاصله گذاری فیزیکی، گفت: باید در این دو سال تمهیداتی در مدارس از سوی آموزش و پرورش اندیشیده می شد؛ پایه کاهش تماس، رعایت بهداشت فردی و گذاشتن فاصله گذاری فیزیکی است.

افزایش آمار مبتلایان کرونا واقعی است؟

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود یونسیان با اشاره به شرایط کرونا در کشور و افزایشی که در تعداد مبتلایان اتفاق افتاده است، گفت: باید توجه کرد که افزایشی که بعد از تعطیلات نوروزی در آمار مشاهده می کنیم، قابل استناد نیست. زیرا نمی توانیم آمار روز های تعطیل را با روز های غیرتعطیل مقایسه کنیم.

افزایش آمار مبتلایان کرونا واقعی است؟

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی هم حساسیت مردم باید بر سر جای خودش باشد، اضافه کرد:، زیرا چه افزایش در آمار ها باشد چه نباشد، باید حساسیت هایمان را نسبت به بیماری بالا نگه داریم، اما افزایشی که اخیرا در تعداد موارد ابتلا و در بعضی روزها، در آمار مرگ و میر شاهد بودیم، نمی تواند واقعی باشد. زیرا وقتی در تعطیلات به سر می بریم، مراکز خصوصی تعطیل بوده و ممکن است مراکز دولتی نیمه تعطیل باشند و بعلاوه مردم هم ممکن است مراجعه ننمایند. در نتیجه هم مراجعات ممکن است کمتر باشد، هم ممکن است درخواست آزمایش PCR و انجام آن کمتر باشد. بر این اساس همه این موارد در تعطیلات می تواند منجر به کم گزارشی موارد گردد.

یونسیان ادامه داد: اگر قرار بود تغییر واقعی در آمار ها رخ دهد، ما انتظار داشتیم که ابتدا تعداد موارد مراجعه و مبتلا افزایش یابد. درصدی از این مبتلایان شناسایی شده، در بیمارستان ها بستری شوند و بعد از دو تا چهار هفته متاسفانه تعدادی از این افراد فوت می نمایند و بر این اساس تعداد مرگ ها دو الی چهار هفته بعد از افزایش تعداد موارد، افزایش یابد. نمی گردد که تعداد مرگ روزانه در حال کاهش بوده و به 38 مورد رسیده، اما به یکباره افزایش یافته و به بیش از 50 مورد رسیده و همان زمان هم تعداد موارد مراجعه ما دو برابر شده باشد. بر این اساس خیلی آمار هایی که در تعطیلات ارائه می شد، با آمار هایی که در روز های بعد از تعطیلات ارائه می گردد، قابل مقایسه نمی بینم.

عدم نظارت بر جابجایی واکسن نزده ها در نوروز

وی با بیان اینکه آمار های بعد از تعطیلات از 16 فروردین به بعد قابل استناد است، گفت: بنابراین کماکان منتظر هستیم که ببینیم تا هفته آینده چه اتفاقی در آمار ها رخ می دهد. البته دلیل اینکه تاکید دارم که باید احتیاط های لازم را همچنان جدی بگیریم، این است که یکسری شواهدی داریم که انتظار افزایش آمار ها و بیماری را داریم، اما افزایشی که طی یکی دو روز گذشته شاهد بویدم، احتمالا واقعی نیست، البته احتمال افزایش بیماری وجود دارد. زیرا هم سفر های نورزی زیاد بوده و هم علی رغم اینکه اعلام شده بود افرادی که واکسن تزریق نکردند یا تست PCR منفی نداشته باشند، امکان تردد نخواهند داشت، متاسفانه چنین نظارتی انجام نشد؛ بنابراین فرض مان بر این است که افراد اعم از اینکه واکسن تزریق کردند یا نکردند، اعم از اینکه تست شان مثبت بوده یا نه، در تعطیلات جابجایی انجام دادند و میزان رعایت پروتکل ها هم که پایین بوده و بر همین اساس انتظار افزایش آمار ها و بیماری را در کشور داریم، اما آنچه که تا به امروز شاهد بودیم، نمی توان مستند دال بر این افزایش تلقی کرد.

احتمال افزایش کرونا در روز های آینده

یونسیان گفت: باتوجه به اینکه یکسری از مردم در هفته اول تعطیلات سفر رفتند و ممکن است آلوده شده باشند و باتوجه به آغاز جابجایی ها از 28 اسفند ماه 1400، انتظار داریم که اگر بنا به افزایشی باشد، از روز های پایانی همین هفته شاهد آن باشیم و اگر رشد افزایشی آمار ها در روز های آینده هم ادامه یابد، می توان گفت که افزایش آغاز شده است.

ظهور پیک هفتم کرونا در کشور؛ آری یا خیر؟

وی درباره تبدیل این افزایش آمار ها به پیک هفتم بیماری در کشور، گفت: باتوجه به اینکه تازها بیشتر افراد حساس ما به اُمیکرون مبتلا شدند و یک مصونیت موقتی در آن ها ایجاد شد و از طرفی زیرگونه ای هم که اکنون جاری است که شامل BA 1 و BA 2 است که خیلی هم تفاوتی باهم ندارند، من انتظار بروز یک موج بلند را ندارم، اما انتظار یک خیز افزایشی مختصر احتمال دارد. با این حال می توان نام این خیز را یک دندانه در انتهای موج ششم گذاشت، نه موج هفتم. زیرا معمولا موج تازه یا باید با یک واریانت تازه آمده باشد که هنوز شواهد واریانت تازه را نداریم یا باید از نظر زمانی آنقدر از موج قبلی گذشته باشد که ایمنی حاصل از ابتلای مردم فروکش نموده باشد. از آنجایی که هنوز این دو شرط رخ نداده، انتظار موج هفتم را ندارم.

بازگشایی شتاب زده مدارس و دانشگاه ها

یونسیان در ادامه درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بلافاصله بعد از تعطیلات نوروزی، گفت: در این زمینه به شدت نگرانم. باید برای بازگشایی ها تا دو هفته بعد از تعطیلات صبر می کردند تا ببینیم آیا در جامعه افزایش انتقالی رخ می دهد یا خیر و اگر شواهدی از افزایش انتقال شاهد می بودیم، نباید بازگشایی را انجام می دادیم.

وی تاکید نمود: با انجام بازگشایی ها نمی دانیم که اگر افزایشی در هفته های آینده دیدیم، ناشی از مسافرت های نورزوی است یا ناشی از بازگشایی مدارس. همیشه اعلام شده که بین هر مداخله با مداخله بعدی باید دو تا چهار هفته فاصله باشد. ما یک مداخله که همان جابجایی جمعیتی در ایام نوروز بود، داشتیم. منطق حکم می کرد که بعد از این جابجایی ها دو هفته فاصله می گذاشتیم و سپس اقدام بعدی را که همان بازگشایی باشد، انجام می دادیم. در این مدت هم آشکار می شد که آیا مسافرت های نوروزی منجر به افزایش ابتلا شده یا خیر که اگر منجر به افزایش شده بود، مدارس و دانشگاه ها را باز نمی کردیم و اگر هم منجر به افزایش نمی شد و بعد مدارس را باز می کردیم و اگر دو هفته بعد از بازگشایی افزایش آمار ها را می دیدیم، متوجه می شدیم که این افزایش ناشی از بازگشایی بوده است. در حال حاضر در صورت مشاهده افزایش آمار ها و بیماری در کشور، نمی توان به طور قطعی گفت که آیا بازگشایی مدارس و دانشگاه ها باعث این افزایش شده یا تعطیلات نوروزی. من موافق بازگشایی ها با این شدت، سرعت و شتاب زدگی نبودم و امیدوارم اتفاق بدی در این زمینه رخ ندهد.

وی بعلاوه اظهار کرد: در این شرایط دست مردم هم مقداری بسته است. زمانیکه مدارس و دانشگاه را باز می کنیم و بعد هم اعلام می کنیم که امکان فاصله گذاری فیزیکی هم نداریم و مطمئنم که نمی توانیم نظارت و کنترلی هم بر تماس بچه ها باهم داشته باشیم، اوضاع مناسبی نیست.

یونسیان با اشاره به دستورالعملی که از سوی سازمان جهانی بهداشت، یونسکو و یونیسف برای بازگشایی مدارس تدوین شده است، گفت: طبق این دستورالعمل باید ارتباط مستقیمی بین اولیا و مسئولان مدارس باشد تا اولیا بدانند که در مدارس چه تمهیداتی اتخاذ شده و با خیال راحت فرزندشان را به مدرسه بفرستند. بعلاوه مدارس باید دانش آموزان، کارکنان، معلمان و ... را تشویق نمایند که اگر احساس ناراحتی و بیماری کرد، در خانه بماند. نه اینکه از او تست و آزمایش بخواهند. در این شرایط توصیه شده که تشویق کنید که اگر فردی احساس ناراحتی کرد در خانه بماند؛ بنابراین در این زمینه نه تن ها نباید سخت گیری گردد، بلکه افراد تشویق شوند که اگر احساس ناخوشی کردند، در خانه بمانند. در عین حال یکی از دلایلی که می گوییم آموزش مجازی باید توام با آموزش حضوری کار کند، این است که اگر دانش آموز یا معلمی مجبور شد در خانه بماند بتواند از آموزش مجازی استفاده کند.

رعایت فاصله گذاری فیزیکی در مدارس کلیدی است

وی تاکید نمود: بعلاوه در دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت توصیه شده که حتما فاصله گذاری فیزیکی رعایت گردد و بر لزوم استفاده از فضا های کمکی، فضا های باز، تهویه مناسب و... تاکید شده است. باید توجه کرد که رعایت فاصله گذاری فیزیکی برای پیشگیری از انتقال کووید 19 بسیار کلیدی است و باید در این دو سال تمهیداتی در مدارس کشور اندیشیده می شد. نمی توان گفت که نمی توانیم فاصله گذاری فیزیکی را انجام دهیم، اما شما نکات بهداشتی را رعایت کنید. پایه کاهش تماس، رعایت بهداشت فردی و گذاشتن فاصله گذاری فیزیکی است.

یونسیان گفت: بعلاوه از سوی سازمان جهانی بهداشت توصیه شده که امکانات شست وشوی دست با آب و صابون به میزان کافی در نظر گرفته شده باشد که قرار نباشد دانش آموزان برای شستن دست ها با هم تماس داشته باشند و یکدیگر را آلوده نمایند. در ورودی کلاس ها، در محل حیاط مدرسه و... همه این ها تمهیداتی بودند که انتظار داشتیم آموزش و پرورش طی دو سال گذشته آماده و اعلام کند که چه اقداماتی انجام داده است. در عین حال باید برنامه های آموزشی برای دانش آموزان و اولیا و آموزش هایی مقداری تکنیکال تر برای معلمان و کادر مدرسه باید گذاشته گردد.

وی تاکید نمود: متاسفانه هنوز هم مشکل مان فقدان تعامل است و نمی توانیم باهم گفتمان داشته باشیم. با این شرایط همین مسیری که تا به امروز آمدیم را ادامه می دهیم؛ بنابراین در شرایط فعلی این نگرانی وجود دارد که بازگشایی ها هم افزایشی را در بیماری ایجاد کند و روی بحث سفر ها سوار گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 خرداد 1401 بروزرسانی: 6 خرداد 1401 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1494

به "افزایش آمار مبتلایان کرونا واقعی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش آمار مبتلایان کرونا واقعی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید