افزایش تا 27 درصدی قیمت برنج، شکر و گوشت

به گزارش مجله چایی، تهران (پانا) - مقایسه قیمت کالاهای اساسی در شهریور سال جاری نسبت به ماه فروردین نشان می دهد که قیمت انواع برنج، شکر و گوشت در نیمه اول سال جاری بین 2.7 تا 27 درصد افزایش داشته و انواع برنج ایرانی و شکر بیشترین افزایش قیمت را داشته اند.

افزایش تا 27 درصدی قیمت برنج، شکر و گوشت

به گزارش ایسنا، آنالیز آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و مقایسه افزایش قیمت کالاها در شهریور ماه سال جاری نسبت به فروردین نشان می دهد که قیمت هر کیلو برنج پاکستانی، تایلندی، طارم اعلی و هاشمی درجه یک در شهریور سال جاری به ترتیب 7.4، 12.1، 25.7 و 27 درصد نسبت به فروردین افزایش داشته و به حدود 26 هزار و 300، 16 هزار تومان، 43 هزار و 800 و 42 هزار و 800 تومان رسیده است.

لازم به ذکر است که در ماه های اخیر جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه های مختلف و واردکنندگان در جریان بود. اخیرا مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به خشکسالی 50 سال گذشته و آسیب جدی آن به کشت های مختلف کشاورزی از جمله برنج، از کاهش حدود 18 تا 19 درصدی فراوری برنج داخلی خبر داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان نموده بود. پیش از این هم اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از ذخیره کم برنج خارجی خبر داده بود و چند بار خواهان کاهش زمان دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج شد. دوره ممنوعیت فصلی از ابتدای مردادماه شروع می گردد و تا آبان ماه ادامه دارد که حالا طبق اعلام سازمان حمایت، ممنوعیت ثبت سفارش برنج زودتر از سال های قبل، یعنی از اول آبان برداشته شد.

شکر در رتبه سوم افزایش قیمت

در بین انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در شهریور نسبت به فروردین، بعد از دو نوع برنج ایرانی، مربوط به شکر است که قیمت آن 21 درصد افزایش یافته است؛ به طوری که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود 11 هزار و 900 تومان در فروردین به 14 هزار تومان در شهریور سال جاری رسیده است.

البته مشاهدات میدانی نشان می دهد قیمت شکر نیز در بسته های 900 گرمی در مغازه ها به 15 تا 18 هزار تومان هم رسیده است. در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و فراوریکنندگان اوایل سال جاری دلیل افزایش قیمت شکر را رو به اتمام بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی اعلام نمود و گفت که با توجه به اینکه شکر در حال حاضر با ارز نیمایی وارد می گردد دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.

شرایط بازار گوشت و مرغ در نیمه اول 1400

قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز در شهریور ماه با افزایش 10.7 درصدی به بیش از 27 هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در فروردین سال جاری حدود 24 هزار و 700 تومان بوده است.

نرخ مصوب مرغ در فروردین سال جاری درب مرغداری 17 هزار و 100 و برای مصرف کننده 24 هزار و 900 تومان مشخص شد، اما گزارش های غیر رسمی از افزایش این دو قیمت مصوب به حدود 19 و 31 هزار تومان خبر می دهد.

در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با 17.9 و 2.7 درصد افزایش در شهریور سال جاری به حدود 129 و 134 هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی در فروردین سال جاری به ترتیب حدود 112 و 113 هزار تومان بوده است.

بر این اساس کمترین کاهش قیمت در شش ماهه اول سال جاری مربوط به گوشت گوسفندی بوده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1355

به "افزایش تا 27 درصدی قیمت برنج، شکر و گوشت" امتیاز دهید

1 کاربر به "افزایش تا 27 درصدی قیمت برنج، شکر و گوشت" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تا 27 درصدی قیمت برنج، شکر و گوشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید