تعرفه ثبت IMEI گوشی هنگام رجیستری لغو شد

به گزارش مجله چایی، تهران (پانا) - سامانه اطلاع رسانی طرح ثبت تلفن همراه گفت از این پس گوشی هایی که از مبادی قانونی به صورت مسافری و تجاری وارد کشور می شوند، برای ثبت شناسه رهگیری (IMEI) در رجیستری، تعرفه ای پرداخت نمی کنند.

تعرفه ثبت IMEI گوشی هنگام رجیستری لغو شد

به گزارش ایسنا، سامانه اطلاع رسانی طرح ثبت تلفن همراه با اعلام اتمام زمان مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، از لغو پرداخت تعرفه شناسه رهگیری رجیستری گوشی (IMEI) برای واردات قانونی این کالا خبر داد.

طرح سامانه شناسایی گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم کارت به عنوان طرح رجیستری شناخته می شود. این طرح با هدف حفظ حقوق مشترکان و جلوگیری از فروش گوشی های قاچاق اجرا شد. این طرح تمامی برندهای گوشی تلفن همراه موجود در بازار ایران را در بر گرفته و موجب حذف واردات گوشی های قاچاق و افزایش واردات قانونی گوشی و تجهیزات دارای سیم کارت شد.

از سوی دیگر، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی در جلسه شماره 296 خود در آبان ماه سال 1398، در اجرای تبصره ماده واحده قانون معین تعرفه های خدمات مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مصوب تاریخ 20 خردادماه سال 93 مجلس شورای اسلامی، نوع و تعرفه خدمت ثبت شناسه رهگیری کالا را برای تجهیزات با قابلیت نصب سیم کارت تصویب کرد.

در این مصوبه، درخصوص نوع و تعرفه خدمت ثبت شناسنامه رهگیری تجهیزات با قابلیت نصب سیم کارت، آمده است: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی شناسه رهگیری کالا برای تجهیزات با قابلیت نصب سیم کارت (IMEI) را با هدف مدیریت یکپارچه شناسه رهگیری و جلوگیری از قاچاق این تجهیزات، پس از بررسی یکتایی این شناسه ها در کل کشور و اعتبارسنجی آنها در زیرسامانه همتا و در بستر سامانه جامع تجارت ثبت می کند.

همچنین سقف تعرفه ثبت شناسه رهگیری تجهیزات با قابلیت نصب سیم کارت، 30 هزار و 740 ریال (3074 تومان) برای یک بار و در زمان ثبت آن، معین شد. این تعرفه از اشخاص حقیقی و حقوقی که در چارچوب قوانین و مقررات مجاز به واردات یا ثبت شناسه این تجهیزات هستند، در زمان ثبت در سامانه همتا اخذ می شود.

چنانچه یک کالا دارای بیش از یک شناسه رهگیری باشد، ثبت همه شناسه های آن در حکم ثبت یک شناسه است. همچنین به منظور رونق تولید و حمایت از تولیدکننده داخلی، این تعرفه شامل تجهیزات تولید داخل که قابلیت نصب سیم کارت دارند، نمی شود.

در حالی که این تعرفه تا خاتمه فروردین 99 قابل اعمال بود، سامانه اطلاع رسانی طرح ثبت تلفن همراه (رجیستری) خاطرنشان کرد باتوجه به اتمام زمان مصوبه 296 کمیسیون مقررات مبنی بر دریافت مبلغ 30740 ریال بابت تعرفه خدمت ثبت شناسه رهگیری تجهیزاتِ با قابلیت نصب سیم کارت، از ابتدای اردیبهشت ماه، تمامی دستگاه هایی که از مبادی قانونی به صورت مسافری و تجاری وارد کشور می شوند، مشمول پرداخت تعرفه فوق نیستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1123

به "تعرفه ثبت IMEI گوشی هنگام رجیستری لغو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرفه ثبت IMEI گوشی هنگام رجیستری لغو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید