برطرف درگیری ذهنی با 11 راه چاره ساده

به گزارش مجله چایی، خبرنگاران | سرویس روانشناسی - مسائل کاری، مسائل خانوادگی، مسائل اقتصادی، اخبار روز و… می توانند تمام طول روز فکر ما را مشغول نمایند. گاهی این درگیری های ذهنی موجب تصمیم گیری و یک انتخاب سنجیده می شوند و گاهی هم تمرکز ما را کاهش می دهند. درگیری های ذهنی در دراز مدت می توانند موجب ترشح کورتیزول (هورمون مرتبط با استرس) و حتی تهدید سلامت جسمی و روحی شوند. اگر مسائل زندگی ذهن شما را هم آشفته می نماید و تمرکز را از شما می گیرد، با ما همراه باشید. در این مقاله راهکارهایی ساده را برای برطرف درگیری ذهنی معرفی خواهیم کرد.

برطرف درگیری ذهنی با 11 راه چاره ساده

راه چارههای برطرف درگیری ذهنی

خوشبختانه راهکار های زیادی برای آرام کردن مغز و برطرف درگیری های ذهنی وجود دارند. در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1. مدیتیشن

مدیتیشن تاثیرات مثبت زیادی بر جسم و روح می گذارد و به شما یاری می نماید با شیوه های مختلفی به آرامش ذهنی دست یابید. با یک جلسه مدیتیشن می توانید جسم و ذهن خود را آرام کنید و با چندین جلسه یاد خواهید گرفت در روبرو شدن با استرس، خود را کنترل کنید. مدیتیشن ذهن را از افکار منفی پاک می نماید و تحمل شما را در برابر عوامل استرس زا بالا می برد.

مدیتیشن کار چندان آسانی نیست، به همین دلیل بیشتر مردم بعد یک یا دو جلسه آن را رها می نمایند، اما با کمی صبر می توانید آن را به عادت های روزانه خود اضافه کنید. فقط کافی است به مدت یک الی دو هفته 10 دقیقه از روز را به این کار اختصاص دهید تا تاثیرات آن را حس کنید.

بیشتر بخوانید: مدیتیشن چیست و چه اصولی دارد؟

2. بازسازی شناختی

بازسازی شناختی تکنیکی است که به شما نشان می دهد چگونه با تغییر الگوی عادات فکری خود، ذهن را آرام کنید. ذهن ما به عوامل استرس زا واکنش نشان می دهد. زیرا این عوامل سلامتی روحی و جسمی ما را تهدید می نماید. حال اگر بتوانیم احساسات خود را به گونه ای تغییر دهیم که دیدمان به زندگی خوش بینانه تر باشد، می توانیم با استفاده از تکنیک های بازسازی شناختی ذهنمان را آرام کنیم.

3. قدردانی

در طول روز هر یک از ما با چالش های زیادی روبه رو می شویم. این چالش ها باعث می گردد نعمت هایی که باید قدردان شان باشیم را فراموش کنیم و روی بدشانسی ها و اتفاقات بد تمرکز کنیم. برای مقابله با این موقعیت بهتر است زمانی را صرف نوشتن 3 چیزی کنیم که بابت آن احساس قدردانی می کنیم. همین کار کوچک باعث می گردد فکرمان متعادل گردد و با استرس کمتری به حل چالش های روزمره بپردازیم.

4. توجه به قضاوت های درونی

بیشتر مردم از قضاوت های دیگران در خصوص خودشان می ترسند، در حالی که نمی دانند سخت ترین انتقادها را خودشان به خودشان وارد می نمایند. هیچ چیز بیشتر از قضاوت های درونی ما، روی آرامش ذهنی مان تاثیر نمی گذارد. بنابراین یکی از روش های برطرف نگرانی ذهنی این است که به قضاوت های درونی خود گوش کنید و سعی کنید آرامش را به جای این افکار در ذهن راه دهید.

5. دلسوزی برای خودتان

بعد از اینکه توانستید به قضاوت های درونی خود توجه نمایید، دلسوزی برای خود را تمرین کنید. مثل یک دوست به صداهای درونی تان گوش دهید، واقعیت ها را گوشزد کنید، برای بهتر شدن تان راه چاره ارائه دهید و از مقایسه خودتان با استانداردهای دیگران دست برداریم.

6. دور کردن افکار منفی

به یاد داشته باشید که هیچگاه نمی توانید افکار منفی ذهنتان را به کلی حذف کنید اما می توانید از آنها فاصله بگیرید. هرگاه یک فکر منفی در ذهنتان شناسایی کردید به خودتان بگویید این فقط یک فکر است نه یک واقعیت!

7. تنظیم یک روال ثابت روزانه

این کار ممکن است در ابتدا خسته نماینده به نظر برسد اما با گذشت روزها، آرامش را به ذهن ما تزریق می نماید. وقتی یک برنامه ثابت برای هر روز داشته باشید، تصمیم های کمتری در طول روز می گیرید. این موضوع باعث می گردد در ذهن ما فضای بیشتری برای فعالیت های بزرگتر و مهم تر آزاد گردد.

8. صحبت کردن با یک دوست خوب

حرف زدن در خصوص افکار و احساسات تان به شما یاری می نماید واضح تر آنها را ببینید و تحلیل کنید. حمایت عاطفی یک دوست از شما، باعث می گردد فشار و تنش کمتری را حس کنید و راه چارههای بیشتری برای حل چالش های ذهنی خود پیدا کنید.

9. نوشتن وقایع روزانه

یکی از راه های بسیار مفید برای برطرف درگیری ذهنی، نوشتن افکار است. نوشتن در خصوص نگرانی ها و تنش ها، به اندازه حرف زدن در خصوص آنها با یک دوست می تواند باعث آرامش گردد. با صرف وقت برای نوشتن یادداشت های روزانه، به خودتان فرصت می دهید افکار و احساساتتان را در محلی امن و خصوصی تجزیه و تحلیل کنید.

10. درست کردن لیست وظایف

گاهی فکر کردن به کارهایی که باید در آینده انجام دهیم باعث می گردد نتوانیم روی کاری که در حال اجرا آن هستیم تمرکز کنیم. در این حالت بهتر است لیستی از وظایف روزانه خود داشته باشیم تا فکر کردن به آنها، ذهن را مشغول نکند. این کار باعث افزایش تمرکز و آرامش روانی می گردد.

11. ورزش کردن

تاثیرات ورزش بر سلامت روانی انسان بر همگان آشکار است. ورزش کردن به مدت 10 دقیقه موجب فراوری آندروفین در بدن می گردد. آندروفین هورمونی است که به طور طبیعی در بدن فراوری می گردد و همانند یک مخدر درد های جسمی و روحی بدن را کاهش می دهد.

سخن آخر

در سرانجام، به یاد داشته باشید که افراد با یکدیگر متفاوت هستند، بنابراین راه چارهی که باعث می گردد فردی به آرامش برسد ممکن است برای فرد دیگری بی اثر باشد. از این رو بهترین رروش برای شناخت راه چاره موثر در خصوص هر فرد، انجام یک آزمایش است. برای انجام این آزمایش هر زمان از روز که احساس راحتی و آرامش داشتید را به همراه کاری که در حال اجرا آن بودید یادداشت کنید. پس از چند روز یادداشت های خود را آنالیز کنید تا پی ببرید چه راه چارهی برای برطرف درگیری ذهنی شما موثر بوده است. در این رابطه توصیه می کنیم مطلب چگونه به آرامش درون دست پیدا کنیم؟ را از دست ندهید. در سرانجام نباید فراموش کنید نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان خبرنگاران در بخش ارسال نظر به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: lifehack و verywellmind

منبع: setare.com
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1054

به "برطرف درگیری ذهنی با 11 راه چاره ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف درگیری ذهنی با 11 راه چاره ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید