روزه آب و نظر کارشناسان درباره آن

به گزارش مجله چایی، در این نوع رژیم که در جهان به نام water fasting یا روزه آب شناخته شده است، فرد می بایست فقط آب بنوشد یعنی نه موادغذایی بخورد و نه مایعاتی دیگر بنوشد. به طور کلی، این دسته از روزه ها مانند روزه میوه، روزه آب و روزه آب میوه، دوره 1 تا 3 روزه دارند. کارشناسان درباره روزه آب می گویند: روزه آب می تواند خطراتی داشته باشد و برای همه افراد مناسب نیست. افراد ممکن است به دلایل کاهش وزن و دیگر دلایل تصمیم به آغاز یک دوره از این رژیم بگیرند اما باید بدانیم که ممکن است این نوع رژیم نه تنها بر سلامت ما اثر مثبت نداشته باشد؛ بلکه ما را بیمار کند. برای مثال، کسانی که بیماری و شرایط خاص دارند و دارو مصرف می نمایند، نباید به فکر امتحان کردن این رژیم غذایی باشند. کسانی که قند خون، نقرس، اختلالات غذایی، مسائل قلبی و عروقی دارند یا باردار هستند نباید روزه آب بگیرند.

روزه آب و نظر کارشناسان درباره آن

خطرات روزه آب

روزه، به طور کلی، ممکن است باعث سردرد یا قند خون پایین، خستگی و علائم دیگر شود. علائم قند خون پایین ممکن است شامل عصبانیت، اضطراب، لرز و عرق کردن باشد. بعلاوه می تواند به دلیل عدم تعادل الکترولیت باعث غش شود. در سال 2018 مطالعه ای در این زمینه که در مرکز بهداشت ترونورث صورت گرفته بود، نشان داد که بیشتر افراد در این رژیم، عوارض جانبی خفیف یعنی تهوع، سردرد، بی خوابی، کمر درد، سوء هاضمه و خستگی دارند. برای دو نفر هم اتفاق جدی رخ داد که در بیمارستان بستری شدند. دهه های پیش، روزه آب تنها برای کاهش وزن استفاده می شد. در آن موقع این نوع روزه ها خودسرانه بودند و گاهی افراد برای مدت طولانی تری به این اصول غذایی پایبند می ماندند. به همین دلیل چندین مورد مرگ به دلیل کمبود کربوهیدرات ها، ویتامین ها و پروتئین ها رخ داد.

روزه آب و کاهش وزن

اسکات کاهان، مدیر مرکز ملی وزن و سلامتی در واشینگتن دی سی می گوید: اگر فقط آب بنوشید و غذا نخورید وزن کم خواهید کرد؛ ولی این اثر موقتی خواهد بود و به محض برگشت به رژیم غذایی طبیعی، اغلب وزن از دست رفته باز خواهد گشت. آلن گلدهامر، بنیانگذار مرکز بهداشت ترونورث، یک مرکز در سانتا روزا کالیفرنیا، رژیمی را پیشنهاد می دهد که بیشتر و پایدارتر از روزه آب به کاهش وزن یاری می نماید. او می گوید: رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان و بدون نمک، روغن یا شکر، منجر به کاهش وزن با سرعت متعادل و پایدار می شود. مزیت آن این است که رژیم گیاه خواری را می توانید بیشتر از روزه آب رعایت کنید. بیشتر کارشناسان بهداشتی توصیه می نمایند که مردم از رژیم های غذایی غیر اصولی یا کاهش سریع وزن با مواردی مانند روزه آب اجتناب نمایند، زیرا بعید است پایدار باشند (یعنی برای طولانی مدت به آن عمل کنیم) یا منجر به کاهش وزن سالم و بلند مدت شوند.

در این باره بخوانید:

دگزامتازون برای بهبود مبتلایان کرونا موثر است؟

ماسک ها در روزهای بارانی از کرونا پیشگیری می نمایند؟

مزایای روزه آب

یک مطالعه منتشر شده در سال 2016 می گوید که روزه آب حدود 72 ساعت قبل از شیمی درمانی با محافظت از سلول های طبیعی در برابر آسیب، برای درمان سرطان یاری می نماید. روزه، اتوفاگی را تحریک می نماید یعنی فرآیندی که به شکستن و بازیافت بخش های قدیمی سلول ها یاری می نماید. این فرایند در راستای یک عمل ضد پیری هم کارکرد دارد.

منبع: د هلثی

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1225

به "روزه آب و نظر کارشناسان درباره آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزه آب و نظر کارشناسان درباره آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید