ریزش 28688 واحدی شاخص بورس

به گزارش مجله چایی، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در انتها معاملات امروز در یک فرایند ریزشی با کاهش 28 هزار و 688 و احد روبه رو شد.

ریزش 28688 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز کاری هفته روی دور ریزش نهاده شد، به گونه ای که شاخص کل بورس در سرانجام معاملات شاخص کل با ریزش 28688 واحد به رقم یک میلیون و 407 هزار و 668 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 9 هزار و 183 واحد به رقم 388 هزار و 78 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 620 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 6.8 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 440 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 819 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات امروز فرابورس هم به بیش از 9 هزار و 791 میلیارد تومان رسید با این حساب ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس امروز از 15.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت.

همه شاخص های بورس امروز به رنگ قرمز بودند که نشان از کاهش نسبت به روز قبل دارد. بگونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی دو واحد کاهش یافتند و این دو شاخص با معیار هموزن 2.31 درصد افت کردند.

شاخص آزاد شناور 1.7 درصد عقب نشست، شاخص بازار اول بورس 2.31 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.6 درصد کاهش یافت.

امروز نماد فولاد مبارکه بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته و برعکس نماد های توسعه نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی پارس، پتروشیمی پردیس، سرمایه گذاری غدیر، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و ملی صنایع مس ایران بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با کاهش 290 واحد به رقم 19 هزار و 957 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 114 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه هم به بیش از 365 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز بیش از 2.1 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 230 هزار فقره معامله و به ارزش 9 هزار و 794 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد فولاد هرمزگان جنوب به تنهایی بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته و نماد های پلیمر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی تندگویان، صبا تأمین، توسعه ملی مهر آیندگان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته اند.

با توجه به اینکه صندوق پالایشی یکم در ابتدای شهریور سال گذشته با تخفیف 30 درصدی به مردم ارائه شد قرار بود خریداران این واحد سود ببرند، اما با گذشت بیش از 13 ماه هنوز خریداران پالایشی با 32 درصد زیان از اصل سرمایه همراه هستند.

هر واحد صندوق پالایشی یکم که از سوی دولت ارائه شد در سال گذشته 10 هزار تومان قیمت گذاری شد که قیمت امروز آن 6 هزار و 807 تومان معامله می گردد یعنی خریداران بعد از 13 ماه به جای اینکه سود ببرند با 32 درصد زیان از اصل سرمایه هم همراه هستند.

این در حالی است که بار ها وزیر اقتصاد قبلی اعلام نموده خریداران سهام از دولت از جمله پالایشی یکم سود خواهند کرد بعلاوه در جلسه سران سه قوه تصویب شده بود که زیان خریداران سهام دولتی و پالایشی با سهام جایزه یا سهام تازه جبران می گردد. هنوز این امر محقق نشده است.

از طرفی امینی خواه رئیس هیأت مدیره کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت با بیان اینکه ارزش سهام عدالت در بعضی استان ها حدود 50 درصد کاهش یافته است، گفت: یکی از دلایل عمده این کاهش این است که با وجود اینکه طبق مصوبه سازمان بورس 2 هزار میلیارد تومان از منابع شرکت های سرمایه گذاری مربوط به سهام عدالت برداشته شده و در صندوق توسعه و تثبیت بازار واریز شد، اما متأسفانه بازارگردانی سهام عدالت انجام نشده و یکی از دلایل ریزش سهام عدالت استانی همین عدم بازاریابی این سهام به وسیله صندوق توسعه بازار است که باعث زیان سهامداران عدالت شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1317

به "ریزش 28688 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش 28688 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید