سفیر ایران در آستانه: سفر رئیس جمهوربه قزاقستان گامی رو به جلو در تکمیل همکاری های دو کشور است

به گزارش مجله چایی، سفیر کشورمان در آستانه با اشاره به سفر رییس جمهور کشورمان به قزاقستان روابط ایران و قزاقستان را هم در سطح دوجانبه و هم در سطوح منطقه ای و بین المللی مثبت و رو به رشد توصیف کرد و از حصول توافق هایی در زمینه همکاری های مالی، سرمایه گذاری، گمرکی،کشتیرانی،فرهنگی و گردشگری در سفر روحانی به آستانه اطلاع داد.

سفیر ایران در آستانه: سفر رئیس جمهوربه قزاقستان گامی رو به جلو در تکمیل همکاری های دو کشور است

اگر علاقمند به سفر با بهترین کانادا تور قیمت هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

مجتبی دمیرچی لو در آستانه سفر یک روزه رییس جمهور کشورمان به قزاقستان در گفت وگو با خبرنگاران، در رابطه با سطح تعاملات تهران - آستانه گفت: طبق اعلام منابع آماری قزاقستان در سال 2015 حجم مبادلات تجاری دو کشور 650 میلیون دلار بوده و آمار 2016 هنوز اعلام نشده است.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به این سئوال که تعاملات تهران و آستانه در چه سطحی است و آینده تعاملات دو کشور را چطور ارزیابی می کنید؟ گفت: روابط ایران و قزاقستان هم در سطح دوجانبه و هم در سطوح منطقه ای و بین المللی فرایند مثبت و رو به رشدی دارد.

وی ادامه داد: گرچه معتقدیم با توجه به ظرفیتهای فراوان، زمینه های زیادی برای ارتقای آن وجود دارد سفرهای متقابل مقامات عالیرتبه نشان دهنده اهتمام مقامات دو کشور به توسعه روابط سیاسی دو کشور است. با برطرف بعضی موانع از جمله تحریم های تحمیلی علیه کشورمان، تحرک جدیدی در روابط مالی دو کشور ایجاد شده است.

دمیرچی لو با بیان اینکه انتظار افزایش سطح روابط مالی تهران و آستانه را داریم اضافه کرد: با توجه به ظرفیتها، توانائیها و امکاناتی که دوکشور دارند و زیر ساختهای حمل و نقلی خوبی که در بخش های راه آهن، حمل و نقل دریایی وهمچنین هوایی ایجاد شده است، پیش بینی می گردد سطح روابط مالی بیش از این افزایش یابد.

وی در پاسخ به این سئوال که سفر رییس جمهور قزاقستان به تهران چه دستاوردهایی داشت و توافق های صورت گرفته در آن سفر چطور دنبال می گردد؟ اظهار داشت: آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان مورخ 23 و 24 فروردین 1395 در راس هیاتی بلندپایه به تهران سفر کرد. در این سفر 9 سند همکاری دولتی در زمینه انتقال محکومان به حبس، حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی، همکاری های فناورانه، صنعت، تجارت و سرمایه گذاری، حمل و نقل و تزانزیت در جهت جاده ابریشم و همکاری بانکی ، راه آهن، صندوق توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران و شرکت مادر تخصصی ملی بایترک قزاقستان و 51 سند در ارتباط با بخش خصوصی امضا شد.

وی ادامه داد: سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قزاقستان براساس وظایف خود نهایت کوشش را با پیگیری مستمر به منظور اجرائی شدن توافقات انجام می دهد. وزارتخانه ها و سازمانهای ایرانی و قزاقی مرتبط به توافقات نیز نقش مهمی در اجرائی شدن توافقات دارند.

سفیر کشورمان در قزاقستان در رابطه با اینکه سفر آینده روحانی به آستانه با چه اهدافی انجام خواهد شد و چه توافق ها و قراردادهایی به امضا خواهد رسید؟ هم توضیح داد: سفر آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری با هدف ارتقاء بیشتر روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان انجام خواهد شد زیرا دو کشور ظرفیت های فراوانی برای توسعه بیشتر روابط دارند.

وی ادامه داد: در این سفر توافقاتی در زمینه همکاری های مالی، سرمایه گذاری، گمرکی، کشتیرانی، فرهنگی و گردشگری انجام می گردد. همچنین گفتگو در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی از دیگر موضوعاتی است که در این سفر مطرح خواهد شد.

دمیرچی لو با اشاره به مهمترین زمینه های همکاری دو کشور گفت: در بخش های زیادی فرصت همکاری میان ایران و قزاقستان وجود دارد. بخش های راه سازی، معدن، فلزات، پالایشگاهی، کشاورزی، حمل و نقل و ترانزیت، انرژی، بهداشت و درمان، گردشگری، امور تجاری به ویژه صدور محصولات غذایی، مزیت های همکاری با قزاقستان است.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که بعد از برجام شاهد چه رفت و آمدهایی بین هیئت های ایران و قزاقستان بودیم و خواهیم بود؟ اضافه کرد: پس از برجام شاهد افزایش سفر مقامات دو کشور از جمله، وزرای امورخارجه، کشاورزی و رئیس جمهوری اسلامی ایران به قزاقستان و سفر رئیس جمهور، وزیر امور خارجه ، کشاورزی، اقتصاد و سرمایه گذاری قزاقستان به تهران بودیم که در سفر آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان در راس هیاتی متشکل از تعدادی وزرا و شرکت های مالی و تجاری به تهران ضمن برگزاری همایش مشترک تجاری بیش از 60 موافقتنامه و یادداشت تفاهم میان بخش های دولتی و خصوصی دو طرف به امضا رسید.

وی اظهار داشت: این اسناد بستر خوبی برای همکاری های دو کشور فراهم نموده است. سفر جناب آقای روحانی رئیس جمهور محترم به قزاقستان گامی رو به جلو در تکمیل همکاری های دو کشور در بخش های مورد علاقه طرفین خواهدبود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 182

به "سفیر ایران در آستانه: سفر رئیس جمهوربه قزاقستان گامی رو به جلو در تکمیل همکاری های دو کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران در آستانه: سفر رئیس جمهوربه قزاقستان گامی رو به جلو در تکمیل همکاری های دو کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید