نقش کرونا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

به گزارش مجله چایی، شیوع ویروس جدید کرونا در سطح دنیا و تبعات آن، بسیاری از معادلات سیاسی در کشورهای مختلف از جمله آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است.

نقش کرونا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

به گزارش خبرنگاران، به نقل از یورونیوز، یکی از اولین پیامدهای سیاسی شیوع بیماری همه گیر کووید 19 در آمریکا تسریع فرایند انتخاب نامزد حزب دموکرات بود. برنی سندرز، سناتور چپگرای ایالت ورمونت که احتمالا در حالت عادی کارزار خود را تا چند ماه دیگر ادامه می داد به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا و تبعات اقتصادی آن در ایالات متحده ترجیح داد تا کارزار انتخاباتی خود را متوقف کند. بسیاری از ایالت ها پیش از کناره گیری برنی سندرز تاریخ رقابت انتخاباتی حزب دموکرات را به دلیل شیوع کرونا به تعویق انداخته بودند.

کناره گیری زودهنگام برنی سندرز به جو بایدن که اکنون در عمل نامزد حزب دموکرات در انتخابات پیش رو محسوب می گردد زمان بیشتری برای جمع آوری یاری های اقتصادی، برنامه ریزی برای کنوانسیون حزب و انتخاب معاون خود می دهد. معاون پیشین باراک اوباما همچنین به جای اینکه وقت و انرژی خود را صرف رقابت با برنی سندرز کند می تواند در گردهمایی ها و مصاحبه ها و سخنرانی ها خود بر انتقاد از دونالد ترامپ متمرکز گردد.

از سوی دیگر جمهوریخواهان نگران هستند که انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر (آبان) به یک همه پرسی در خصوص نحوه مدیریت بحران شیوع نوع جدید ویروس کرونا از سوی دونالد ترامپ تبدیل گردد.

  • ثبت بیش از 20 میلیون درخواست حقوق بیکاری در آمریکا

درخواست کنندگان بیمه بیکاری در آمریکا- AP

شیوع بیماری همه گیر کووید 19 در عمل برنامه دونالد ترامپ برای تاکید بر شرایط اقتصادی مطلوب در آمریکا در جریان کارزار انتخاباتی را مختل کرد. این بیماری نه تنها تا به امروز جان بیش از 30 هزار آمریکایی را گرفته است بلکه باعث بیکاری میلیون نفر نیز شده است.

برای آنالیز تاثیر شیوع ویروس کرونا در آمریکا بر انتخابات ریاست جمهوری باید با توجه به سیستم انتخاباتی این کشور (کالج الکترال) شرایط ایالت هایی را مدنظر داشت که رقابت بین دموکرات ها و جمهوریخواهان در آنها فشرده است.

رقابت در تعدادی از ایالت هایی که دونالد ترامپ با پیروزی در آنها توانست مانع راهیابی هیلاری کلینتون به کاخ سفید گردد در انتخابات امسال فشرده خواهد بود. ایالت پرجمعیت فلوریدا یکی از این ایالت ها است. ران دسنتیس، فرماندار فلوریدا که متحد دونالد ترامپ محسوب می گردد به دلیل عدم واکنش سریع به شیوع ویروس جدید کرونا به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

ایالت ویسکانسین یکی دیگر از ایالت هایی است که دونالد ترامپ در سال 2016 در آن به پیروزی دست یافت. با این حال جمهوریخواهان هفته گذشته در انتخابات ایالتی ویسکانسین از دموکرات ها شکست خوردند. عملکرد دموکرات ها در جریان انتخابات ایالتی هفته گذشته به مراتب بهتر از نتیجه ای بود که هیلاری کلینتون در سال 2016 در ویسکانسین به دست آورد.

گرچن ویتمر، فرماندار دموکرات ایالت میشیگان نیز طی هفته های اخیر شاهد افزایش محبوبیت خود بوده است. ایالت میشیگان هم یکی از ایالت هایی است که دونالد ترامپ در سال 2016 در آن به پیروزی رسید اما پیش بینی می گردد که رقابت در این ایالت در انتخابات امسال فشرده باشد. گرچن ویتمر که یکی از گزینه های مطرح برای معاونت جو بایدن است از عملکرد دولت فدرال به رهبری دونالد ترامپ در مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا انتقاد نموده است.

گرچن ویتمر، فرماندار میشیگانAP

ایالت آریزونا یکی دیگر از ایالت هایی است که دونالد ترامپ در سال 2016 با پیروزی در آن توانست به کاخ سفید راه یابد. با این حال این ایالت که طه دهه های اخیر به طور سنتی به جمهوریخواهان رای داده است اکنون به یکی از ایالت های کلیدی در انتخابات امسال تبدیل شده است. این امر به این معنا است که رقابت بین دونالد ترامپ و جو بایدن احتمالا در این ایالت نیز فشرده خواهد بود.

با این حال باید در نظر داشت که نتایج نظرسنجی ها با وجود بهبود شرایط دموکرات ها در بعضی از ایالت های کلیدی، نشان می دهد که محبوبیت رئیس جمهوری آمریکا پس از شیوع ویروس جدید کرونا و موج بیماری در این کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه در بعضی نظرسنجی ها افزایش نیز یافته است. اما بی شک فرایند تحولات طی هفته ها و ماه های آینده برای دونالد ترامپ سرنوشت سازتر خواهد بود. اگر شیوع ویروس کرونا کاهش یابد و اقتصاد آمریکا نیز پس از بازگشایی بتواند به سرعت دوران رکود احتاقتصادی را پشت سر بگذارد رئیس جمهوری ایالات متحده بخت زیادی برای انتخاب مجدد خواهد داشت. هر چند شماری از اعضای سابق کارزار انتخاباتی چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا در تبادل نظر با خبرگزاری آسوشیتدپرس از سرنوشت انتخابات در دو ایالت کلیدی فلوریدا و ویسکانسین ابراز نگرانی نموده اند.

آنها همچنین نگران میزان محبوبیت دونالد ترامپ در ایالت های پنسیلوانیا و میشیگان هستند. دونالد ترامپ در سال 2016 با اختلاف تنها 11 هزار رای توانست در ایالت میشیگان پیروز گردد. میزان بالای مرگ و میر در میان سیاهپوستان در شهر دیترویت می تواند در نهایت باعث گردد که دونالد ترامپ در ایالت میشیگان از جو بایدن شکست بخورد.

در هر کدام از دو ایالت میشیگان و پنسیلوانیا دستکم یک میلیون نفر به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا بیکار شده اند. این رقم به این معنا است که نرخ بیکاری در این دو ایالت به بیش از 20 درصد خواهد رسید.

بیشتر تحلیلگران بر این باور هستند که یکی از عوامل معین کننده در سرنوشت انتخابات امسال زمان بازگشت بسیاری از بیکاران به محل کار است. بازگشایی دوباره فعالیت های اقتصادی پس از شیوع ویروس کرونا لزوما به معنای بازگشت کارمندان هتل های فلوریدا، کارگران کارخانه های خودروسازی میشیگان و کارمندان شرکت های پنسیلوانیا و آریزونا به محل کار نیست.

شیوع ویروس کرونا شاید فعلا امید دموکرات ها برای بازپس گیری کاخ سفید را افزایش داده باشد اما فرایند تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در آمریکا به دلیل بیماری همه گیر کووید 19 طی ماه های آینده بیش از پیش غیرقابل پیش بینی به نظر می رسد. با این حال ویروس کرونا می تواند نه تنها به دلیل شیوع گسترده در سطح دنیا بلکه با تغییر سرنوشت انتخابات سال 2020 آمریکا که دونالد ترامپ تا چند هفته پیش پیروزی در آن را با توجه به شرایط مطلوب اقتصادی آسان می دید نیز تاریخ ساز گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 406

به "نقش کرونا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش کرونا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید