نیروی فضایی آمریکا چیست و چه اهمیتی دارد؟

به گزارش مجله چایی، یورو نیوزدر گزارشی در این رابطه می نویسد: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز آدینه قانون تأسیس نیروی فضایی آمریکا را امضا کرد. این نیرو بخشی از نیروی هوایی آمریکا خواهد بود و جدیدترین شاخه نظامی در ارتش آمریکا پس از بیش از 70 سال به شمار می رود.

نیروی فضایی آمریکا چیست و چه اهمیتی دارد؟

دونالد ترامپ روز آدینه در مراسم امضای این قانون در پایگاه اندروز در خارج از واشنگتن با اشاره به اینکه فضا جدیدترین حوزه جنگ در دنیا است گفت: در میان تهدیدات جدی که پیش روی امنیت ملی ماست، فزونی آمریکا در فضا امری کاملاً حیاتی است. ما در این زمینه پیشرو هستیم اما نه به اندازه کافی و به زودی خیلی ها از ما جلو خواهند زد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا تشکیل نیروی فضایی را فصلی بزرگ در تاریخ نیروهای مسلح آمریکا و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز آن را لحظه ای حماسی در تاریخ نظامی اخیر ایالات متحده ارزیابی کرد.

با این حال دموکرات ها با تبدیل این نیرو به شاخه ای مستقل و جداگانه در ارتش آمریکا مخالفت نموده اند.

هزینه تأسیس نیروی فضایی آمریکا در بخشی از بودجه 1.4 هزار میلیارد دلاری دولت از جمله بودجه پنتاگون، پیش بینی شده است. تأسیس نیروی فضایی آمریکا گرچه از سوی ترامپ به عنوان یک موفقیت بزرگ ارزیابی شده است اما فرماندهان نظامی آمریکا آن را همچون تأییدی بر ضرورت سازماندهی بهتر و کارآمدتر دفاع از منافع آمریکا در فضا بویژه در حوزه ماهواره هایی که برای ناوبری و نظارت مورد استفاده قرار می گیرند، ارزیابی می نمایند.

نیروی فضایی آمریکا برنامه ای برای فرستادن نیروهای رزمی به فضا نیست و برای این هدف طراحی نشده است.

پنتاگون در گزارشی در ماه فوریه گذشته گفته بود که چین و روسیه کوشش های مهمی برای توسعه فعالیت هایشان در فضا در دستور کار دارند و می توانند ماهواره های آمریکا و متحدانش را در فضا با اختلال روبرو نمایند یا در یک بحران و درگیری آنها را نابود نمایند. در این گزارش همچنین آمده است که ایالات متحده برای آزادی عمل در فضا با چالش های جدی و رو به رشد روبرو است.

نیروی فضایی آمریکا در ابتدا با حدود 200 نیرو تشکیل می گردد و بودجه سال اولش در سال 2020، 40 میلیون دلار است.

ارتش آمریکا شامل پنج شاخه نظامی از جمله نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، تفنگداران دریایی و گارد ساحلی است و این نیروی فضایی جدید از زیرمجموعه های نیروی هوایی آمریکا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 122

به "نیروی فضایی آمریکا چیست و چه اهمیتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروی فضایی آمریکا چیست و چه اهمیتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید