وام ساخت مسکن 300 میلیون تومان شد

به گزارش مجله چایی، مدیرعامل بانک مسکن از پرداخت وام 75 و 100 میلیون تومانی برای ساخت واحدهای طرح ملی مسکن اطلاع داد و گفت: به سازندگان از محل اوراق حق تقدم 300 میلیون تومان وام پرداخت می گردد.

وام ساخت مسکن 300 میلیون تومان شد

جهت دریافت خدمات اجرای گرین روف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش گروه اقتصادی مجله چایی، ابوالقاسم رحیمی انارکی در نشست خبری به تشریح کلیات افزایش سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم پرداخت و اظهار کرد: بانک مسکن طی حیات خود در 80 سال اخیر تاثیرات بسیار خوبی را برای تامین اقتصادی خانوار های متوسط به پایین داشته است. در 81 سال اخیر تامین اقتصادی خرید و احداث 10 میلیون واحد مسکونی توسط بانک مسکن اجرا شده است.

وی با بیان این که حدود یک میلیون واحد از این تعداد قبل از انقلاب تا سال 58 رخ داده است، اضافه نمود: طی 41 سال اخیر نیز تامین اقتصادی 9 میلیون واحد مسکونی توسط بانک مسکن عملیاتی شده است. هم اکنون تعداد شعب بانک نیز 6 برابر و تعداد کارکنان نیز به همین میزان افزایش یافته است.

وی با اشاره به این که بانک مسکن تاثیر مستقیمی در تامین یک سوم خانوار های کشور داشته است، گفت: در حوزه مسکن روستایی حدود 500 هزار واحد تامین اقتصادی شده و تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک مسکن به فعالیت این بانک در سال 98 اشاره نمود و اضافه نمود: سال جاری کل تسهیلات اهدایی بانک 200 هزار میلیارد ریال تا 14 دیماه بوده است؛ این رقم نسبت به دوره مشابه سال گذشته یک درصد افزایش یافته است. از این تسهیلات حدود 171 هزار میلیارد ریال در حوزه مسکن پرداخت شده که به لحاظ مبلغی 4 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

رحیمی انارکی ادامه داد: این کاهش به دلیل رکود بازار مسکن روی داده است. در مدت یاد شده 427 هزار واحد از تسهیلات بانک مسکن استفاده نموده اند که نسبت به پارسال 8 درصد کاهش یافته است.

*کاهش 37 درصدی پرداخت وام خرید مسکن

وی اعلام کرد: تسهیلات خرید 58 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 34 درصد کاهش یافته، ضمن این که 115 هزار فقره وام خرید از ابتدای سال جاری تا 14 دیماه پرداخت شده که به لحاظ تعداد 37 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. همچنین در تسهیلات جعاله 24 هزار میلیارد ریال پرداخت شده که 15 درصد نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است.

وی به آمار صندوق پس انداز یکم اشاره و اظهار کرد: تا به امروز تعداد واحد هایی که از وام صندوق پس انداز یکم 140 هزار واحد به ارزش 109 هزار میلیارد ریال بوده است. در مجموع 642 هزار فقره در صندوق مذکور سپرده گذاری اجرا شده که 108 هزار فقره حساب را بدون دریافت تسهیلات حساب را بسته اند. تعداد حساب های زنده 350 هزار و منابع صندوق پس انداز یکم هم اکنون 45 هزار و 600 میلیارد ریال است.

مدیرعامل بانک مسکن با اعلام این که کماکان فرایند استفاده تسهیلات در صندوق پس انداز یکم مطلوب است به آخرین آمار مربوط به مسکن مهر اشاره نمود و گفت: تعداد واحد های این طرح تا امروز بیش از 2 میلیون و 380 هزار واحد است که از این تعداد یک میلیون و 926 هزار فروش اقساطی شده است. همچنین 89 هزار واحد مشخص تکلیف شده مسکن مهر داریم و در مجموع حدود 373 هزار واحد مسکن مهر به جامانده است. از این تعداد حدود 328 هزار واحد شهری و بیش از 35 هزار واحد روستایی است.

*پرداخت مشروط وام ساخت 300 میلیون تومانی به سازندگان

رحیمی انارکی به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در مورد افزایش سقف وام خرید از محل اوراق حق تقدم اشاره و توضیح داد: تسهیلات جدید مسکن برای واحد های تا 25 سال قدمت پرداخت می گردد. برای واحد های با سن 25 تا 30 سال یک سقف تسهیلات جداگانه ای در نظر گرفته شده است. بر این اساس در تهران این سقف قبلا برای انفرادی 45 میلیون تومان بود که به 80 میلیون تومان و در زوجین از 80 به 160 میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهر ها بالای 200 هزار نفر از 40 به 60 میلیون تومان و برای زوجین از 70 میلیون و به 120 میلیون تومان افزایش می یابد.

وی اعلام کرد: همچنین از محل اوراق حق تقدم تا 80 درصد هزینه به جامانده اجرای طرح را در مشارکت های مدنی تا سقف 300 میلیون تومان مشروط بر این که 20 درصد را سازنده تامین اقتصادی انجام دهد، پرداخت می کنیم.

*تامین تسهیلات 140 هزار واحد طرح ملی مسکن

وی گفت: در طرح ملی مسکن نیز بانک اعلام آمادگی نموده در مرحله اول تا 140 هزار واحد را پوشش تسهیلات دهیم. از این تعداد تا به حال تفاهمنامه 25 هزار با ستاد اجرایی فرمان امام امضا شده و سهمیه 50 هزار واحد بنیاد مستضعفان به ما ابلاغ شده است. مطابق تفاهم اجرا شده برای واحد های ستاد اجرایی فرمان امام 100 میلیون تومان و برای واحد های مربوط به بنیاد مسکن 75 میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این که 80 درصد تسهیلات مسکن در حوزه سنتی سازی استفاده می گردد، اظهار کرد: نرخ سود تسهیلات سنتی ساز 18 درصد است که در صورت ساخت به شیوه صنعتی نرخ سود یک درصد کاهش می یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 157

به "وام ساخت مسکن 300 میلیون تومان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام ساخت مسکن 300 میلیون تومان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید