ویروس کرونا در چشم زن ایتالیایی باقی ماند ، ترشحات چشمی بیماران واگیردار است

به گزارش مجله چایی، نخستین مورد ثابت شده بیماری کووید-19 در ایتالیا مدت ها پس از پاک شدن ویروس های کرونا از بینی اش، میزان های قابل شناسایی ذرات واگیردار ویروسی را در چشمانش داشت.

ویروس کرونا در چشم زن ایتالیایی باقی ماند ، ترشحات چشمی بیماران واگیردار است

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

به گزارش خبرنگاران به نقل از لایوساینس این زن 65 ساله در 23 ژانویه از ووهان چین - کانون اولیه شیوع ویروس کرونا- به ایتالیا پرواز کرد. این زن پنج روز بعد علائم کووید-19 را بروز داد و روز بعد در بیمارستان بستری شد. علائم اولیه او سرفه خشک، گلودرد، آبریزش و گرفتگی بینی، قرمزی چشم (التهاب ملتحمه چشم) بود. آزمایش این زن برای ویروس جدید کرونا (سارس-کوو-2) مثبت شد و چند روز بعد تب، تهوع و استفراغ هم به علائمش افزوده شد.

پزشکان در روز سوم بستری این زن از چشم او نمونه دریافتد و RNA یا ماده ژنتیکی ویروس را در آن کشف کردند.

پزشکان دریافت نمونه از چشم این زن را ادامه دادند. گرچه قرمزی و التهاب چشم این زن در روز بیستم بستری رفع شد، اما ویروس تا روز بیست و یکم بستری در ترشحات چشمی او یافت می شد. سپس برای چند روزی ویروس نه در بینی و در چشمان او قابل شناسایی نبود، اما در روز بیست وهفتم بستری یک بار دیگر ویروس در چشم های این زن پیدا شد.

پزشکان ایتالیایی که مورد این زن را گزارش نموده اند، می نویسند: RNA ویروس سارس-کوو-2 در نمونه های ترشحات چشمی این بیمار روزها پس از ناپدید شدن آن در نمونه های ترشحات بینی یافت شد. مهمتر اینکه این پژوهشگران با استفاده از تکنیک های آزمایشگاهی که شمار ذرات ویروسی را افزایش می دهد، ثابت کردند که این نمونه های ویروسی برداشته از چشم های این زن قابلیت تکثیر دارند و بنابراین می تواند فعال و زنده باشند.

به گفته این پزشکان، با توجه به این یافته ها ترشحات چشمی از بیماران کووید-19 ممکن است حاوی ویروس های عفونت زا باشند و بنابراین اهمیت اقدامات بهداشتی مانند پرهیز از تماس دست با بینی، دهان و چشم ها و شستشوی مکرر دست بیشتر روشن می گردد.

همچنین چشم پزشکان هنگام معاینه بالینی باید احتیاط بیشتری نمایند، چرا که چشم ّ ها هم محل ورود ویروس و هم منشا انتشار آن است.

قرمزی و التهاب چشم قبلا نیز به عنوان یک علامت احتمالی کووید-19 گزارش شده بود. گزارش ها از چین نیز پیشنهاد نموده بودند که چشم ها می توانند محل تکثیر ویروس و منشا انتشار عفونت باشند. اما هنوز روشن نیست میزان سرایت دهندگی ترشحات چشمی حاوی ویروس کرونا چقدر است.

  • قرمزی چشم ممکن است نشانه عفونت با ویروس کرونا باشد

گزارش این پژوهشگران در 17 آوریل در ژورنال سالنامه های پزشکی داخلی منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 399

به "ویروس کرونا در چشم زن ایتالیایی باقی ماند ، ترشحات چشمی بیماران واگیردار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا در چشم زن ایتالیایی باقی ماند ، ترشحات چشمی بیماران واگیردار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید