پاسخ ایران به سخنان تازه وزیر خارجه آمریکا

به گزارش مجله چایی، علیرضا میریوسفی سخنگوی هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به ادعاهای اخیر آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا درباره فاصله چند ماهه و حتی چند هفته ای ایران برای دستیابی به مواد هسته ای لازم برای ساخت سلاح هسته ای واکنش نشان داد.

پاسخ ایران به سخنان تازه وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه هفته جاری در گفت وگو با شبکه ان بی سی مدعی شده بود که ایران تنها چند ماه تا تولید مواد شکاف پذیر کافی برای ساخت یک سلاح هسته ای فاصله دارد و در صورتیکه به لغو محدودیت های برجامی خود ادامه دهد، این زمان به چندین هفته کاهش می یابد.

میریوسفی در واکنش به این ادعاهای وزیر خارجه آمریکا درباره جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران همچنان عضو شرکت کننده برجام است اما ایالات متحده نیست. ارزیابی پایبندی ایران به تعهداتش -که گفته ایم می توانیم به سرعت از این اقدامات اصلاحی عقب نشینی کنیم- به ایالات متحده ربطی ندارد.

او همچنین در واکنش به اظهارات مقام های آمریکایی که به دنبال توافقی هستند که دیگر مسائل غیر هسته ای را نیز دربرگیرد، گفت موضوعات غیر از برنامه هسته ای بخشی از مذاکرات برجام در سال 2015 نبوده است و در نتیجه برنامه موشکی دفاعی ما برای مذاکره نیست.

او همچنین به اظهارات بلینکن درباره زندانیان آمریکایی در ایران گفت که جمهوری سالامی ایران پیشنهاد گفت وگو درباره تبادل آمریکایی های بازداشتی در ایران و شهروندان ایرانی بازداشت شده در ایالات متحده را مطرح کرده است.

بلینکن در مصاحبه اخیرا خود در پاسخ به سوالی درباره طرح موضوع آزادی آمریکایی های بازداشت شده در ایران در توافق مدنظر آمریکا، گفت: فارغ از هر توافقی، آن آمریکایی ها باید آزاد شوند. ما بر اطمینان یافتن از بازگشت آنها به خانه به هر شکل ممکن تمرکز خواهیم کرد.

این اولین بار نیست که بلینکن از زمان روی کار آمدن به عنوان وزیر خارجه ایالات متحده، اتهاماتی را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می کند.

پیش از این، بلینکن در اولین کنفرانس خبری خود به عنوان وزیر خارجه آمریکا با متهم کردن ایران به نقض برجام شرح داد که واشنگتن راه طولانی در بازگشت به برجام دارد و در صورتی به این توافق هسته ای بازمی گردد که جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش ذیل برجام عمل کند.

وزیر خارجه دولت جدید آمریکا اضافه کرد: ایران در چندین حوزه در تناقض با برجام است و مدتی زمان طول می کشد که اگر تصمیم بگیرند به تابعیت برگردد و ما باید ابتدا راستی آزمایی کنیم که در حال تبعیت هستند.

بلینکن شرح داد: اگر ایران تصمیم بگیرد که به پایبندی به برجام برگردد، ما نیز تیم قدرتمندی از کارشناسان تشکیل خواهیم داد تا ابعاد مختلف این موضوع را بررسی کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 918

به "پاسخ ایران به سخنان تازه وزیر خارجه آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ ایران به سخنان تازه وزیر خارجه آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید