کرونا را با قدم هایتان به خانه نبرید

به گزارش مجله چایی، آیا می دانید ویروس کرونا قادر است تا در سطوح خارجی کفش ها، تا پنج روز فعال باقی بماند؟ بنابراین حتما به بعضی نکات در ارتباط با بهداشت کفش هایتان توجه کنید تا کرونا به خانه شما قدم نگذارد...

کرونا را با قدم هایتان به خانه نبرید

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، آیا می دانید ویروس کرونا قادر است تا در سطوح خارجی کفش ها، تا پنج روز فعال باقی بماند؟ بنابراین حتما به بعضی نکات در ارتباط با بهداشت کفش هایتان توجه کنید تا کرونا به خانه شما قدم نگذارد...

بنابر اعلام انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران، ویروس کرونا قادر است در سطح خارجی کفش ها تا پنج روز فعال بماند. از طرفی مطالعه ای که در سال 2008 توسط میکروبیولوژیست ها در دانشگاه آریزونا انجام شد، نشان داد که به طور متوسط کف کفش حاوی 420 هزار باکتری، ویروس و انگل است. همانطور که می دانیم با عطسه و سرفه ویروس کرونا می تواند بر روی سطوح محیط، بنشیند. سطوح بیرونی کفش ها نیز می توانند محل استقرار ویروس کرونا باشند. بسته به نوع مواد برای ساختن کفش، عامل بیماری زا نیز می تواند در قسمت های خارجی کفش باقی بماند.

انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا، دریافته است که COVID-19 می تواند تا پنج روز روی پلاستیک زنده بماند. بنابراین قبل از ورود به خانه از آلوده نبودن کفش های خود اطمینان حاصل کنید. بنابراین با مطمئن شدن از تمیز بودن کفش ها، نگذاریم ویروس با ما، هم خانه شود.

نکات آموزشی زیر می تواند به شما در اطمینان بخشیدن از عدم انتشار ویروس کرونا یاری کننده باشد:

- کفش های خود را بیرون از منزل بگذارید. به ویژه این که بدانید، عامل انتقال ویروس کرونا، مخاط و ترشحاتی است که در سطح شهر هم فراوانند. بهترین کار این است که کفش ها را در جا کفشی در راهرو و خارج از منزل قرار دهید.

- دستان خود را پس از تماس باکفش ها به مدت 20 ثانیه با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده الکلی 70 درصد بشویید.

- در دوره زمانی شیوع کرونا، از یک جفت کفش معین برای بیرون رفتن از منزل استفاده شود و بقیه کفش ها جمع آوری شود تا برای ضد عفونی کردن آن راحتر باشید.

- تا حد امکان از پوشیدن کفش بند دار که مجبور به باز و بسته کردن مکرر آن ها و تماس دست با بند کفش هستید، خودداری کنید.

- حتماً کفش هایی را که برای بیرون رفتن از منزل استفاده می کنید، داخل جاکفشی (ترجیحا درب دار) دور از محیط داخل خانه و دسترس بچه ها نگه دارید.

- جاکفشی را در فاصله ای مناسب از ورودی آپارتمان یا در حیاط منزل قرار دهید و با کفشی دیگر یا دمپایی که مخصوص داخل منزل است فاصله بین ورودی از بیرون تا ورودی به داخل منزل را طی کنید.

- بعد از در آوردن کفش و گذاشتن آن در جا کفشی حتما قبل از دست زدن به دیگر وسایل منزل دستانتان را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون شست و شو دهید.

- توصیه می شود از جاکفشی قفل دار استفاده شود تا کفش ها از دسترس بچه ها دور باشد.

- مرتباً از ضدعفونی کننده ها بر روی سطوح جاکفشی، کف و روی کفش ها بهره ببرید.

- موقع بیرون رفتن از منزل، برای پوشیدن کفش ها ترجیحا از دستکش یک بار مصرف بهره ببرید و بعد از پوشیدن کفش دستکش ها را دور بیندازید و در صورت نپوشیدن دستکش، دستانتان را بعد از لمس کفش هایتان به خوبی بشویید.

- توجه داشته باشید که کمترین بخش آلوده قسمت کفش، سطوح درونی کفش می باشد.

- به بچه ها آموزش دهید به کفش ها و جاکفشی دست نزنند.

- به بچه ها جهت پوشیدن یا درآوردن کفش هایشان و جلوگیری از دست زدن آن ها به کفش هایشان یاری کنید.

- درصورتیکه امکان بیرون گذاشتن جاکفشی و کفش ها نیست، اصول زیر را حتما رعایت کنید:

- پس از ورود به منزل کفش های خود را در جاکفشی های درب دار تعبیه شده در نزدیک در ورودی قرار دهید.

- پس از هر بار ورود و خروج جاکفشی و به ویژه نقطه ای از آن را که لمس کرده اید، ضدعفونی کنید.

- در صورت امکان یک محدوده معین در قسمت ورودی منزل یا آپارتمان برای درآوردن کفش معین کنید.

- در صورتی که امکان استفاده از جاکفشی های درب دار وجود ندارد و یا در صورت امکان دسترسی خردسالان به جاکفشی، پس از هر بار ورود به منزل کفش های خود را ضدعفونی کنید.

- برای ضد عفونی کردن یک لیوان آب سرد را با نصف قاشق وایتکس مخلوط کنید.

- از مسواک های مستعمل و یا ارزان قیمت می توانید برای ضدعفونی کردن بهره ببرید. مسواک مستعمل را به محلول آغشته کرده و ته کفش را خوب ضدعفونی کنید.

- برای ضدعفونی کردن روی کفش می توانید از یک پارچه تمیز آغشته به محلولی که تهیه کرده اید نیز بهره ببرید و پارچه را روی سطوح خارجی کفش بکشید.

- کفش های ضدعفونی شده در مکانی دور از دسترس اطفال خشک شوند.

- به یاد داشته باشید که قبل و بعد از فرآیند ضدعفونی کردن کفش ها، دست های خود را به مدت 20 ثانبه با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده الکلی خوب بشویید.

- در هنگام ضدعفونی کردن کفش ها می توانید از دستکش یکبار مصرف بهره ببرید.

منبع : ایسنا

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 260

به "کرونا را با قدم هایتان به خانه نبرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا را با قدم هایتان به خانه نبرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید