12 روش تمیز کردن کله پاچه و کندن موی آن مرحله به مرحله

به گزارش مجله چایی، تمیز کردن کله پاچه در خانه یکی از چالش برانگیزترین کارهایی است که اگر به خوبی با آن آشنا نباشید، شما را دچار دردسر خواهد نمود. اما روش تمیز کردن حرفه ای کله پاچه در منزل چگونه است؟ روش کندن موی کله پاچه در خانه را بلد هستید؟ در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله خبرنگاران می توانید با برترین روش پاک کردن کله پاچه و موزدایی کله پاچه آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص آموزش پاک کردن کله و پاچه پاسخ خواهیم داد.

12 روش تمیز کردن کله پاچه و کندن موی آن مرحله به مرحله

برترین روش تمیز کردن کله پاچه

تمیز کردن کله پاچه یکی از مهم ترین کارهایی است که باید بعد از سر بریدن گوسفند انجام گردد. درواقع اگر پاک کردن کله پاچه به موقع انجام نگردد، خیلی زود فاسد و خراب می گردد و کله بوی بد و نامطبوعی پیدا می نماید. از همین رو آشنایی با روش اصولی پاک کردن و طبخ کله پاچه می تواند به شما یاری کند تا در اولین فرصت بعد از قربانی گوسفند به سراغی کله پاچه بروید و آن را تمیز کنید.

تمیز کردن کله پاچه معمولاً باید در چند مرحله مختلف انجام گردد. برای این کار باید مراحل را پشت سر هم و با دقت انجام دهید تا تمام آلودگی ها از کله پاچه پاک گردد.

1- روش کندن موی کله پاچه

اولین مرحله برای تمیز کردن کله پاچه از بین بردن موهای روی کله و پاچه است. برای کندن موی کله پاچه معمولاً روش های مختلفی استفاده می گردد. در ادامه به چند روش کندن موی کله پاچه اشاره شده است.

موزدایی کله پاچه با آتش

برترین روش کندن موی کله پاچه استفاده از آتش است. در موزدایی کله پاچه با آتش معمولاً از کپسول فشار قوی در کله پزی ها استفاده می گردد. برای انجام این کار در خانه باید کله و پاچه را روی شعله بگیرید و سپس موها را بسوزانید. این کار موجب می گردد تا موهای کله پاچه به طور کامل از بین بروند و از طرفی طعم کله پاچه نیز با این کار بهتر می گردد.

معمولاً بعد از روسوز کردن کله پاچه بوی نامطبوعی ایجاد می گردد. از همین رو این کار حتماً باید در یک فضای باز انجام گردد. به علاوه بعد از اتمام کار باید با استفاده از یک چاقوی تیز روی کله و پاچه بکشید و سطح آن را بخراشید تا سوختگی ها به طور کامل از سطح کله و پاچه تمیز شوند.

کندن موهای کله پاچه با جوش شیرین

مثل روش تمیز کردن سیرابی برای کندن موی کله پاچه هم می توانید از جوش شیرین بهره ببرید. طریقه تمیز کردن کله پاچه با جوش شیرین بسیار راحت و کاربردی است. برای تمیز کردن کله پاچه با جوش شیرین، باید مقداری جوش شیرین را در آب بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا به جوش بیاید. سپس کله و پاچه را داخل این آب بیندازید و چند دقیقه بعد موها را به راحتی جدا کنید.

موزدایی کله پاچه با آهک

برای موزدایی کله پاچه با آهک باید مقداری آهک داخل آب جوش بریزید و سپس کله و پاچه را در آن بیندازید. در مرحله بعد می توانید به راحتی موهای روی کله پاچه را جدا کنید. در خاتمه بهتر است برای از بین بردن موهای به جای مانده روی کله پاچه از روش موزدایی با آتش بهره ببرید.

روش کندن موی کله پاچه با قرص

یکی از روش های رایج برای کندن موی کله پاچه استفاده از قرص آسپرین است. برای این کار باید آب را بجوشانید و سپس با توجه به حجم آب جوش چند قرص آسپرین را داخل آب جوش حل کنید. سپس کله و پاچه را برای چند دقیقه در این آب قرار دهید تا موی روی کله پاچه به سادگی از بین برود. در نهایت می توانید با استفاده از یک کاردک به راحتی موهای کله پاچه را جدا کنید.

روش موزدایی کله پاچه با آب جوش

روش کندن موی کله پاچه با آب جوش به این صورت است که کله و پاچه را در آب جوش می اندازید. این روش تنها برای کله پاچه تازه کاربرد دارد. زمانی که کله پاچه تازه باشد، با قرار گرفتن در آب جوش، موها به راحتی از روی آن جدا می گردد. سپس باید برای به جای مانده موها از روش موزدایی کله پاچه با آتش بهره ببرید.

توجه داشته باشید که برای موزدایی کله پاچه با آب جوش نباید خیلی آن را در آب قرار دهید تا پخته گردد. تنها چند دقیقه برای این کار کافی است.

2- تمیز کردن بینی کله گوسفند

بعد از کندن موی کله پاچه باید یک سفره یک بار مصرف روی زمین پهن کنید. سپس کله را از سمت بینی به زمین بکوبید. این کار موجب می گردد تا مجرای بینی گوسفند کاملاً تخلیه گردد و در صورتی که آلودگی در آن وجود دارد، خارج گردد.

بعد از این کار باید مجرای بینی را با استفاده از فشار زیاد آب تمیز کنید و کاملاً شستشو دهید. برای این کار بهتر است از پشت کله، آب را وارد کنید تا از داخل بینی خارج گردد.

3- جدا کردن گوش کله گوسفند

بعد از تمیز کردن بینی کله پاچه در این مرحله از نحوه تمیز کردن کله پاچه گوسفند باید گوش گوسفند را جدا کنید. برای این کار باید با یاری یک چاقوی تیز گوش ها را برش دهید و کاملاً جدا کنید. گوش های گوسفند خوراکی نیستند و باید کاملاً جدا شوند.

4- تمیز کردن دهان کله گوسفند

در این مرحله از تمیز کردن کله پاچه باید به سراغ دهان گوسفند بروید. برای تمیز کردن دهان کله گوسفند باید با یاری یک چاقوی تیز دو طرف دهان را در عرض برش دهید. سپس فک بالا و پایین را با دست بگیرید و با قدرت بکشید تا از هم جدا شوند. در این مرحله باید کله به دو بخش فک بالا و پایین تقسیم گردد. برای این کار می توانید از یک چاقو بزرگ یا چاقو اره ای نیز بهره ببرید.

بعد از جدا کردن فک گوسفند می توانید دندان ها را با انبردست بکشید و یا با یاری یک برس سیمی به خوبی تمیز کنید. بعد از تمیز کردن دندان ها، زبان گوسفند را نیز با برس تمیز کنید. این کار موجب می گردد تا آلودگی های روی دندان و زبان کاملاً از بین برود.

5- پاک کردن پاچه گوسفند

در این مرحله از آموزش پاک کردن کله و پاچه باید به سراغ پاچه گوسفند بروید. برای تمیز کردن پاچه باید درست مثل کله ابتدا آن را موزدایی و سپس با چاقوی تیز خراش دهید. بعد از این کار باید سم گوسفند را با یاری چاقو از پاچه جدا کنید. جدا کردن سم درست مثل درآوردن کفش است. باید چاقو را زیر سم فرو کنید و سپس آن را به سمت خارج بکشید.

بعد از این کار باید هر پاچه در قسمت پایین آن به دو نیم تقسیم کنید و کیسه مویی که در شیار پاچه قرار گرفته است را خارج کنید.

بیشتر بخوانید: فلسفه خوردن کله پاچه در شب 27 ماه رمضان

6- تمیز کردن سطح کله پاچه قبل از پخت

در آخرین مرحله از آموزش پاک کردن کله و پاچه باید کله و پاچه تمیز شده را داخل یک قابلمه آب سرد بگذارید و اجازه دهید نیم ساعت در آب بماند. در نهایت یک بار دیگر چاقو را روی سطح کله و پاچه بکشید تا آثار سوختگی به طور کامل از سطح کله و پاچه تمیز گردد. در نهایت همه کله و پاچه ها را به نوبت با آب سرد بشویید.

خرد کردن صحیح کله پاچه

معمولاً در زمان پاک کردن کله و پاچه در منزل مراحل خرد کردن کله پاچه نیز انجام می گردد. برای این کار همان طور که اشاره شد باید گوش گوسفند را به طور کامل جدا کنید و سپس فک بالا و پایین گوسفند را نیز کاملاً به دو قسمت تقسیم کنید. سپس قسمت بینی گوسفند را برش دهید و جدا کنید. این کار موجب می گردد تا کرم و آلودگی داخل بینی به طور کامل خارج گردد.

آیا پاک کردن کله پاچه با واجبی روش درستی است؟

هر چند که طرز پاک کردن موهای کله پاچه با جوش شیرین و روش تمیز کردن کله پاچه با آهک و قرص و آب جوش روش های مؤثری هستند، اما باز هم بسیاری افراد از پودر موبر یا واجبی برای پاک کردن کله پاچه استفاده می نمایند.

نحوه تمیز کردن کله پاچه با واجبی یا نوره به این صورت است که مقداری از این ماده را روی کله پاچه می گذارند و موهای آن را از بین می برند. اما این روش به هیچ عنوان درست و اصولی نیست و می تواند برای سلامت مضر باشد.

به جای استفاده از روش های غیراصولی برای تمیز کردن کله پاچه بهتر است از راهکارهایی که پیش تر به آن ها اشاره بهره ببرید. نباید فراموش کنید که یکی از رازهای خوشمزه شدن کله پاچه روش صحیح و اصولی تمیز کردن آن است.

نکاتی برای پاک کردن کله پاچه

  • در زمان پاک کردن کله پاچه حتماً دقت کنید که کله پاچه شما تازه باشد.
  • هرگونه بوی نامطبوع و رنگ تیره نشان دهنده فساد کله پاچه است.
  • برای خرید کله پاچه حتماً از طریق فروشگاه ها و مراکز معتبر اقدام کنید.
  • حتماً بعد از موزدایی کله پاچه سطح کله و پاچه را با چاقو یا برس سیمی خراش دهید تا کاملاً تمیز گردد.
  • برای از بین بردن موی کله پاچه پیشنهاد می گردد به جای استفاده از آهک و قرص از روش های از بین بردن مو از طریق آتش و آب جوش بهره ببرید.

از روش های طبیعی برای تمیز کردن کله پاچه بهره ببرید

در این مقاله روش های تمیز کردن حرفه ای کله پاچه در منزل به سبک کله پزی ها را به شما آموزش دادیم. برترین روش پاک کردن کله پاچه روشی است که آن را بدون هیچ ماده شیمیایی و اضافی و به صورت کاملاً طبیعی انجام دهید. توجه داشته باشید که در بعضی مواقع در کله پزی ها برای تمیز کردن کله پاچه از دستگاه کله پاچه پاک کنی استفاده می گردد. پس اگر هیچ تجربه ای در زمینه تمیز کردن کله پاچه ندارید می توانید از این افراد یاری بگیرید.

سوالات متداول

برترین روش کندن موی کله پاچه چیست؟

برترین روش کندن موی کله پاچه استفاده از آتش و کز دادن موی کله پاچه است.

چطور می توان بینی کله گوسفند را تمیز کرد؟

برای تمیز کردن بینی گوسفند باید بینی را برش دهید و سپس آن را به زمین بکوبید تا محتویات داخل آن تخلیه گردد.

آیا در کله پزی ها هم از همان روش تمیز کردن کله پاچه در خانه استفاده می گردد؟

در بعضی از کله پزی ها و شرکت های بسته بندی کله پاچه برای تمیز کردن کله پاچه از دستگاه کله پاچه پاک کنی استفاده می گردد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 29 خرداد 1401 بروزرسانی: 29 خرداد 1401 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1517

به "12 روش تمیز کردن کله پاچه و کندن موی آن مرحله به مرحله" امتیاز دهید

7 کاربر به "12 روش تمیز کردن کله پاچه و کندن موی آن مرحله به مرحله" امتیاز داده اند | 3.9 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 روش تمیز کردن کله پاچه و کندن موی آن مرحله به مرحله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید