خبرنگاران رحمانی: تامین مناسب اقلام بهداشتی در ایام کرونا نمود عینی رونق تولید درسال 98 بود

به گزارش مجله چایی، تهران- خبرنگاران- وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت فعال سازی همه ظرفیت های موجود برای ایجاد جهش در تولید کشور، گفت: وجود رونق تولید در تولیدات اقلام بهداشتی و کالاهای ضروری کشور در ایام کرونا نمود خاصی داشت و به کمک ما آمده و موجب آرامش و تانی خاطر مردم را فرآهم آورد.

خبرنگاران رحمانی: تامین مناسب اقلام بهداشتی در ایام کرونا نمود عینی رونق تولید درسال 98 بود

به گزارش شنبه شب وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در جلسه شوری معاونان این وزارتخانه افزود: برنامه ریزی مناسب سال گذشته و وجود ظرفیت های خالی در بخشی از اقلام تولیدی، بار سنگین تامین کالایی این ایام را به دوش کشید و در واقع این مهم، فرصت بزرگی برای باور توان داخلی و زمینه ای برای ایجاد بسترهای مناسب در راستای جهش تولید شده است.

وزیر صنعت شرح داد: باید همه برنامه های تدوین شده در سال جهش تولید را جدی بگیریم، چرا که عمل به برنامه ها، عمل به قول های و وعده های ما است و حتماً باید سعی کنیم به صورت حداکثری برنامه ها اجرایی شوند و نتایج آن به سمع و نظر مردم برسد.

رحمانی تاکید کرد: همه ما در حوزه مسئولیت خود باید به این موضوع یک نگاه حیثیتی داشته باشیم و با تمام توان کارها را پیش ببریم؛ چرا که امسال انگیزه ما برای نهایی شدن و به ثمر نشستن برخی اقدامات که از قبل آغاز کرده ایم، بیش از پیش است.

وی ادامه داد: اتفاقات بزرگی که در حوزه تولید کشور در این ایام رخ داده است، نشان دهنده پتانسیل های بسیار وسیع و بزرگ ما در حوزه های مختلف تولیدی کشور است که باید با برنامه ریزی دقیق و بر اساس اطلاعات موثق اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهیم و در فرایند تصمیم گیری ها جدی تر از قبل و موثرتر از پیش عمل کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت شرح داد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند باید برای حل مسائل کشور به تولید توجه کنیم و این امر مستلزم جلب همکاری همه بخش های مرتبط در حوزه تولید است تا بتوانیم به نتایج ملموس تر و موثرتری دست یابیم.

رحمانی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات اجرا شده در سطح کشور در سال رونق تولید به خصوص در حوزه تکمیل زنجیره فلزات اساسی گفت: خوشبختانه سال 98، رکورد تولید فلزات اساسی در کشور در طول 40 سال گذشته شکسته شد و ما فقط در تولید محصول مس به عنوان نمونه شاخص، پیروز شدیم بیشترین افزایش تولید در این صنعت پایه و مادر را آن هم در شرایط خاص کشور و در شرایط تشدید تحریم ها داشته باشیم.

وی افزود: در همین محصول مس، علاوه بر رکورد تولید، صادرات آن نیز بیش از دو برابر افزایش یافته و برای اولین بار در کشور کارخانه تولید اسید سولفوریک با 1500 میلیارد تومان سرمایه گذاری راه اندازی شده است.

رحمانی افزود: اکتشافات معدنی اجرا شده در این بخش، بیش از 2 برابر گذشته بوده و امسال نیز 3 طرح بزرگ صنعتی آماده افتتاح داریم.

وی ادامه داد: سال 98 برای اولین بار طرح پایلوت عناصر نادر خاکی در کشور افتتاح شد و ما در این حوزه جزو 5، 6 کشور معدود جهان قرار گرفتیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به اقدامات اساسی اجرا شده در حوزه ساخت داخل گفت: در سال رونق تولید و با پیگیری های اجرا شده و استقبال بسیاری از صنعتگران و تولیدکنندگان کشورمان پیروز شدیم بیش از 3 میلیارد و 400 میلیون دلار کالا و تجهیزات وارداتی را داخلی سازی کنیم و کاهش ارزبری داشته باشیم.

رحمانی شرح داد: در این مدت علاوه بر صنایع بزرگ، صنایع کوچک و متوسط نیز مورد توجه جدی وزارت صمت بوده و یکی از کردهای واقعی رونق تولید در کشور، این بخش بوده است و نتایج به دست آمده نشان دهنده جهت گیری درست ما در حوزه صنایع کوچک و متوسط است که امسال نیز این برنامه ها با قوت ادامه خواهد یافت.

وی با یادآوری تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت ملموس بودن آثار جهش تولید در زندگی مردم گفت: با تحقق اهداف نهضت ساخت داخل در سال 98، فقط در صنعت خودرو که برخی پیش بینی می کردند در طول سال گذشته با مسائل عدیده ای روبرو شود و شرایط برای بیکاری تعداد کثیری فراهم شود؛ نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه خوشبختانه شاهد جذب 40 هزار نفر نیروی کار جدید نیز در این حوزه بودیم و مسلما این اتفاق بزرگ در سال جهش تولید و در بخش های مختلف در دستور کار ویژه ما واقع شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تامین مناسب کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری مردم در ایام پایانی سال و همزمان با شیوع کرونا در سطح کشور شرح داد: آرامش حاکم در بازار و تامین حداکثری کالاهای ضروری مورد نیاز مردم نشان دهنده عملکرد قابل قبول وزارتخانه در تنظیم بازار در طول سال گذشته و به ویژه در ایام پایانی سال بوده است و انتظار می رود با حفظ فرایند نظارت و کنترل دقیق تر بازار این آرامش را حفظ کنیم.

وی با اشاره به آمار ارائه شده در خصوص رشد 17 درصدی تعداد بازرسی ها و کشفیات قاچاق در طول یک سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: این فرایند از زمان شیوع کرونا نیز با جدیت دنبال شده و با استقرار بیش از 104 بازرس مقیم در واحدهای تولید کننده اقلام بهداشتی، شاهد رشد تولیدات و توزیع مناسب تر اقلام در مراکز اولویت دار بودیم.

وزیر صنعت شرح داد: همزمان با شیوع کرونا، اقدامات ویژه ای برای تولید و تامین اقلام مرتبط با این بیماری در دستور کار وزارت صمت قرار گرفت و در این راستا شاهد تغییر کاربری خطوط تولید بسیاری از واحدهای بزرگ تولیدی، سه شیفته شدن زمان فعالیت این واحدها و تشکیل کارگروه ویژه حمایت از واحدهای تولید کننده اقلام بهداشتی بودیم که موجبات افزایش بیش از 8 برابری تولیدات مواد ضدعفونی کننده، دوبرابری الکل، 5 برابری ماسک 2 برابری دستکش طبی و همچنین افزایش چشمگیر سایر محصولات شوینده و بهداشتی در سطح کشور شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 377

به "خبرنگاران رحمانی: تامین مناسب اقلام بهداشتی در ایام کرونا نمود عینی رونق تولید درسال 98 بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رحمانی: تامین مناسب اقلام بهداشتی در ایام کرونا نمود عینی رونق تولید درسال 98 بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید