سوءمدیریت در نهاده های دامی اوج گرفته است

به گزارش مجله چایی، رئیس هیئت مدیره کانون سراسری مرغ تخم گذار با اشاره به مسائل حمل ونقل نهاده های دامی از بنادر به مقصد استان ها، درباره احتمال حذف گله های مرغ تخم گذار هشدار داد.

سوءمدیریت در نهاده های دامی اوج گرفته است

مجید محسنیان، رئیس هیئت مدیره کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران گفت: در شرایطی قرار گرفته ایم که علاوه بر تحمل زیان شدید به وسیله مرغداران به امید آینده ای که مسئولان فقط قول آن را می دهند، روزمرگی ناخوشایندی بابت تأمین نهاده های خوراک به مرغداران تحمیل شده است و چون با موجود زنده سر و کار داریم نمی توان آن را به هر شکلی و به راحتی مدیریت کرد و اگر هم بخواهیم از بازار آزاد نهاده تأمین کنیم باید به چند برابر قیمت آن را خریداری کنیم.

وی افزود: علیرغم اینکه حواله های تحویل کنجاله سویا و ذرت طبق برنامه و سهمیه بندی از بازارگاه صادر و وجه آن با تمام مسائل نقدینگی حتی دو هفته قبل از صدور حواله در سامانه مذکور واریز می گردد اما مسائل حمل و نقل از بنادر جنوبی به مقصد استان ها بسیار جدی است.

با اینکه مرغداران به ناچار، درخواست غیر قانونی رانندگان کامیون ها که تا 500 تومان به ازای هر کیلو حمل نهاده مطالبه می نمایند را می پذیرند ولی کمبود کامیون و تریلر و یا عدم تمایل رانندگان به فعالیت در این حوزه به یک معضل تبدیل شده است

محسنیان گفت: با اینکه مرغداران به ناچار، درخواست غیر قانونی رانندگان کامیون ها که تا 500 تومان به ازای هر کیلو حمل نهاده مطالبه می نمایند را می پذیرند ولی کمبود کامیون و تریلر و یا عدم تمایل رانندگان به فعالیت در این حوزه به یک معضل تبدیل شده است.

وی ادامه داد: این در شرایطی است که حتی بعضی از مرغداران امکان تأمین نهاده از بازار آزاد را هم ندارند؛ که از جمله دلایل آن کمبود شدید نقدینگی ناشی از زیان شدید مرغداران طی دو ماه گذشته و کمبود نهاده آزاد در بازار علیرغم سه برابر بودن قیمت ها نسبت به بازارگاه است.

محسنیان هشدار داد: اگر چاره ای فوری اندیشیده نگردد و مشابه سه هفته گذشته که مرتب تذکر داده شده، همچنان به شرایط صنعت بی توجهی گردد، مرغداران ناگزیر به حذف مرغ خود خواهند بود، چون دیگر شرایط قابل تحمل نیست و پر واضح است که تاوان این سیاست های غلط دولت را مردم و دولت آینده خواهند داد.

وی درباره کاهش فراوری و افزایش شدید قیمت تخم مرغ در پی ادامه فرایند فعلی هشدار داد و گفت: به راحتی نمی گردد احتیاج مردم را از محل واردات تأمین کنیم چون تخم مرغ ماندگاری کمی دارد و مثل مرغ قابل ذخیره سازی طولانی نیست ضمن اینکه کشورها برای مازاد احتیاج خود، برنامه صادراتی مشخص شده دارند و قادر به تأمین احتیاجهای فوری و دفعتی نیستند و ما در سال های گذشته چنین فرایندی را شاهد بوده ایم.

اگر چاره ای فوری اندیشیده نگردد و مشابه سه هفته گذشته که مرتب تذکر داده شده، همچنان به شرایط صنعت بی توجهی گردد، مرغداران ناگزیر به حذف مرغ خود خواهند بود

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: نکته دیگر اینکه مسائل ترخیص نهاده ها از گمرک هم دستخوش پاس کاری های مدیریتی شده و این مساله نه تنها به کمبودها دامن می زند بلکه ماحصل زحمت کشور را در شرایطی که با محدودیت تأمین ارز مواجهیم به انبوهی از کالای فاسد شده تبدیل می نماید که دوباره در مرغداری ها باعث بیماری پرنده و مسمومیت های آشکار و پنهان و کاهش قابل توجه بهره وری می گردد.

وی افزود: نباید مسئولان اجازه دهند اتفاقاتی که با مدیریت درست می توان از وقوع آنها پیشگیری کرد، تبدیل به بحران در صنعت و اجتماع گردد.

از دی ماه 1398 بازار نهاده های دامی به علت سیاست غلط ارزی دولت (ارز ترجیحی 4200 تومانی) و سوءمدیریت شاخص دستگاه های مسئول دچار آشفتگی و نابسامانی شد و سال گذشته این نابسامانی ها به اوج رسید؛ به طوری که بروز فساد گسترده ناشی از رانت دلار 4200 تومانی، فراوری بسیاری از محصولات پروتئینی را دچار مسائل اساسی و کمبود کرد. به اسم مثال سال گذشته فراورینمایندگان فراوری مرغ را کاهش دادند و کمبود شدید فراوری و برهم خورد اندازه عرضه و تقاضا، موجب صعود تاریخی قیمت مرغ و تشکیل صف های طولانی مردم در مراکز عرضه مرغ دولتی شد. این در حالی است که دولت از سال 97، به واردات نهاده های دامی ارز 4200 تومانی تخصیص داده و یارانه سنگینی را در قالب ارز ترجیحی 4200 تومانی صرف واردات نهاده های دامی کرد اما این ارز رانت خیز، منجر به بروز چالش جدی در بازار شد؛ به طوری که در نهایت فراورینمایندگان از این یارانه بهره ای نبردند و ناچار شدند نهاده ها را با قیمت های گزاف و به سختی از بازار آزاد تأمین نمایند.

علاوه بر این تجار هم در حوزه واردات به مشکل برخوردند و در نهایت هم ریالی از این یارانه وارد سفره مردم نشد و به گفته فعالان صنعت دام و طیور کشور تنها عده ای خاص توانستند از این یارانه بهره ببرند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1171

به "سوءمدیریت در نهاده های دامی اوج گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوءمدیریت در نهاده های دامی اوج گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید