عنابستانی: وقتی استاندار تلفن نماینده را جواب نمی دهد، تعامل معنایی ندارد

به گزارش مجله چایی، باوجود رای بالایی که مجلس انقلابی به وزرای دولت سیزدهم داد، اما در یک سالگی فعالیت دولت رئیسی، گویی این ارتباط آن گونه که باید و شاید سامان نیافته و خواسته و ناخواسته به تضعیف ماموریت قانونی نظارت نمایندگان و مجلس بر دولت منتهی شده است. گلایه ها وشکایت ها در این باره مدت هاست و به دفعات، رسانه ای شده است.

عنابستانی: وقتی استاندار تلفن نماینده را جواب نمی دهد، تعامل معنایی ندارد

علی اصغر عنابستاتی، رئیس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم در گفت و گو با خبرآنلاین رابطه میان دولت و مجلس را مناسب نمی داند و می گوید: وقتی یک استانداری تلفن نماینده را جواب نمی دهد، دیگر اصلا تعامل معنا پیدا نمی نماید.

این گفت و گو را بخوانید:

با توجه به همکاری و همراهی که مجلس یازدهم با دولت سیزدهم از ابتدای آغاز به کار این دولت داشت، اکنون در خاتمه سال اول فعالیت دولت سیزدهم میزان همکاری و هماهنگی دولت و دولتمردان با مجلس را چگونه ارزیابی می کنید؟

مجلس در زمان آغاز به کار دولت، حسن نیت بسیار خوبی نسبت به دولت نشان داد و تجلی آن هم در رأی بسیار بالا به وزرای معرفی شده کابینه بود، من اکنون به صورت آماری و دقیق در فکر ندارم اما بعید می دانم که میانگین رأی اعضای کابینه در هیچ دوره ای به میزان این دوره بوده باشد؛ ما وزیری که 277 رأی گرفته باشد هم داشتیم. یا چند وزیر بدون اینکه مخالفت داشته باشند رأی آوردند.

آیا دولت قدر این رای اعتماد بالای نمایندگان را می داند؟

این یک اتفاق ویژه بود و دولت باید قدر این حسن نیت و هماهنگی بسیار بالای مجلس را می دانست. به نظر من شخص آقای رئیسی به عنوان رئیس دولت این را متوجه شد و قدر آن را می داند اما اما وقتی یک میزان به رده های پایین تر از ایشان رسیدیم تعاملات دولتمردان چه در سطوح وزرا و چه در سطوح پایین تر با نماندگان اصلا قابل دفاع نیست.

مجلس اصلا در پی اینکه در ساختار اجرایی دخالت کند نیست، نه اجزاء مجلس نه شخصیت حقوقی کل مجلس چنین قصدی ندارد اما هم نظارت حق و وظیفه مجلس است هم ضرورت هم افزایی ایجاب می نماید که در تصمیمات و امورات مشورت و تعامل مثبت صورت گیرد و با یک هم افزایی دقیق کارها پیش برود.

آیا دولت هم افزایی لازم با مجلس برای اداره امور کشور را دارد؟

متاسفانه این اتفاق رخ نداد و هرچه جلوتر رفتیم ساختار حاکم بر دولت با این تصور و پیش فرض که مجلس هیچ نظری در باره نحوه اداره کشور به وسیله دولت ندارد و صددرصد همراهی خواهد نمود، به سمت نادیده گرفتن مجلس و در خیلی از موارد نادیده گرفتن نمایندگان رفتند. این باعث شد که آرام آرام این فضای همراهی و مودتی که در ابتدا خیلی محکم بود متاسفانه شکاف بردارد.

در حال حاضر موقعیت رابطه مجلس و دولت در مقایسه میان مجالس و دولت های گذشته خیلی رابطه خوبی است و به نظر من کم نظیر است، چندین بار رئیس جمهور به مجلس آمده، چندین جلسه مشترک برگزار شده و جلسات مجمع نمایندگان استان ها با رئیس جمهور برگزار می گردد. این خوب بودن نسبت به گذشته است. اما به نسبت توقعی که خودمان از خودمان داریم به عنوان یک مجموعه و جریان انقلابی که امروز هم در دولت و هم در مجلس حاکم است، خیلی رابط دولت و مجلس را مثبت نمی بیینم، یعنی فکر می کنم که توقع ما از خودمان خیلی بالاتر بود و بالاتر هست و خیلی از مسائل را با تعامل می توان حل کرد.

آیا این رابطه سرد به حوزه های انتخابیه نمایندگان از جمله حوزه انتخابیه شما نیز سرایت دارد؟

بله. این بحث عدم تعامل مدیریت های میانی در استان ها بیشتر می گردد، من احساس می کنم بخشی از این فکریت منفی که در نمایندگان برای تعامل با دولت ایجاد شده در استان ها ایجاد شده است. استانداران منصوب دولت سطح تعاملشان بسیار پایین است و بعضاً حتی تلفن های نمایندگان را جواب نمی دهند.

بالاخره به لحاظ قانون نماینده همتراز وزیر تعریف می گردد یعنی در جایگاه اداری بالاتر از استاندار، حالا ما اصلا این بالا و پایین را در ساختار تعاملی در نظر نداریم اما می گوییم برای امور جاری مردم این تعاملات لازم است وقتی یک استانداری تلفن نماینده را جواب نمی دهد دیگر اصلا تعامل معنایی ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1569

به "عنابستانی: وقتی استاندار تلفن نماینده را جواب نمی دهد، تعامل معنایی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عنابستانی: وقتی استاندار تلفن نماینده را جواب نمی دهد، تعامل معنایی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید