چرا تولید زعفران 70 درصد افزایش یافت؟

به گزارش مجله چایی، خبرنگاران/خراسان جنوبی رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: شدت و حدت بیش از اندازه استمرار قهر طبیعت در سال زراعی پیش رو سبب شد تا پیش بینی های کارشناسان هم چندان درست از آب در نیاید به طوری که در ابتدا کاهش 30 درصدی، بعدی 60 و سپس بیش از 70 درصدی را درتولید زعفران امسال شاهد بودیم.

چرا تولید زعفران 70 درصد افزایش یافت؟

غلامرضا قوسی، امروز چهارشنبه یکم دی، دلایل کاهش 70 درصدی تولید زعفران را هم نوسانات دمایی در فصول مختلف سال به ویژه فصل داشت آن، بارندگی کم، اجرای طرح هایی چون تعادل بخشی در چاه های کشاورزی و غیره گفت و ادامه داد: همچنین قیمت پایین سال قبل زعفران هم سبب شد تا زعفران کاران رغبت چندانی برای افزایش سطح زیرکشت نداشته باشند.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه تعداد اندکی از زعفران کاران مزارعشان را بیمه کرده اند، افزود: نامه ای برای جبران خسارت ها و پرداخت غرامت بیشتر به این زعفران کاران به صندوق بیمه محصولات کشاورزی ارسال شده تا از این طریق کمی خسارت ها وارده به آن ها جبران شود.

قوسی اظهار کرد: به واسطه خسارت های بسیاری که به زعفران کاران وارده شده باید پیگیری شود تا با ارائه گزارش هایی به بهره برداران متقاضی تسهیلات بانکی سرمایه درگردش پرداخت شود.

وی به پرداخت تسهیلات سرمایه ای به زعفران کاران آن هم مشروط به تولید محصول سالم و ارگانیک اشاره کرد و ادامه داد: جبران خسارت های وارده به زعفران کاران از طریق مدیریت بحران نیز در حال پیگیری ست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به ارائه برنامه های آموزشی برای افزایش سطح عملکرد زعفران کاران، جمع آوری بنه های زعفران به زمین های تازه، توصیه های بهداشتی و غیره برای بهبود عملکرد زعفران در دوران داشت، برداشت و تولید اشاره کرد و ادامه داد: برای احداث مزارع ارگانیک هم به متقاضیان از طریق صندوق کار آفرینی و امید خراسان جنوبی تسهیلات پرداخت شد.

قوسی با بیان اینکه 27 طرح برای دریافت این نوع تسهیلات به صندوق کار آفرینی و امید استان معرفی شدند، افزود: این متقاضیان قرار است 26 هکتار مزارع زعفران تازه با پرداخت 22 میلیارد و 840 میلیون ریال این مزارع را احداث کنند

وی به مکاتبات اجرا شده با صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور برای افزایش غرامت بیمه زعفران کاران به منظور افزایش انگیزه آن ها اشاره و اضافه کرد: بیشترین ضربه بحران خشکسالی در سال پیش رو متوجه محصول زعفران بود به طوری که این خسارت ها همه گیر بود و همه نقاط زعفران خیز کشور را در برگرفت.

وی، پیش بینی های امسال را برای تولید زعفران بسیار بدبینانه دانست چرا که با شروع فصل برداشت و ادامه آن تعیین شد که این پیش بینی ها چندان درست از آب در نیامد اما به طور قطع می توان گفت که بیش از 65 درصد امسال با کاهش تولید روبرو بوده ایم.

به گفته وی اگر بیش از 65 درصد در مقایسه با سال قبل که 70 تن تولید زعفران در خراسان جنوبی داشته ایم با 42 تن کاهش تولید روبرو ایم و همچنین اگر قیمت هر کیلو زعفران 20 میلیون تومان باشد 840 میلیارد تومان به زعفران کاران خراسان جنوبی خسارت وارده شده است.

رییس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: خسارت دیگر به بنه دختر پیاز زعفران است که به طور حتم سال بعد با کاهش گل روبرو خواهیم بود و به احتمال زیاد به تولید نرمال نخواهیم رسید که سال آینده باید این مقدار خسارت محاسبه شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1400 بروزرسانی: 1 اسفند 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1412

به "چرا تولید زعفران 70 درصد افزایش یافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تولید زعفران 70 درصد افزایش یافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید