کرونا برای دنیای فناوری چین طلسمی خطرناک است یا شروعی تازه؟

به گزارش مجله چایی، این روزها ویروس کرونا بر همه بخش های زندگی مردم چین سایه ای سیاه افکنده است. اکنون پرسش مهم این است که این سایه سیاه حاصل یک طلسم سخت است یا می تواند شروعی تازه باشد؟ این پرسش به ویژه از این جهت حائز اهمیت است که شرکت های مطرح فناوری چین و حتی شرکت های خارجی وابسته به فناوری چین از این ویروس تاثیر گرفته اند.

کرونا برای دنیای فناوری چین طلسمی خطرناک است یا شروعی تازه؟

با ما همراه باشید و با تور پاییز 99 چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، در نبرد با Covid-19 ، فناوری های نوظهور در حال ارائه یاریهای عظیم به روشی غیر منتظره ، خلاقانه و شگفت آور هستند. از روشهای تشخیصی تا روشهای ضدعفونی معابر و ارسال غذا با ربات مورد توجه رسانه های عمومی قرار گرفته است.

از یکسو فناوری های هوشمند در حال امداد رسانی به مردم هستند و از سوی دیگر این فناوری ها می توانند با یاری تکنولوژی های هوشمند خود، توجهات را به سمت خود جلب نموده و به عبارتی تبلیغاتی غیر مستقیم داشته باشند. از آنجایی که این اپیدمی در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی از افراد در بسیاری از مناطق را تحت تأثیر خود قرار داده است ، به نظر می رسید که روش های سنتی برای مبارزه با بیماری جوابگو نیستند.در مواجهه با چنین چالش بزرگی ، شرکت های فناوری چین، به ویژه شرکت های آنلاین و شرکت های مبتنی بر هوش مصنوعی، کارایی و انعطاف پذیری بالایی را نشان داده اند.

نقش ربات ها در مبارزه با ویروس کرونا شاید چندان قوی نباشد اما مایه امیدواری است. درواقع شاید در شرایط فعلی ربات ها صرفا وظایفی مثل غذا دادن به افراد قرنطینه شده یا رساندن خوراکی به بیمارستانها را شامل گردد اما این همه ماجرا نیست. می توان امیدوار بود که این ربات ها به زودی یا شاید در مقابله با ویروس های احتمالی بعدی، نقشهایی قوی تر مثل پرستاری از بیماران را نیز به عهده بگیرند. توجه کنیم که با توجه به سرعت انتقال بالای این ویروس و در خطر بودن کادر درمانی، استفاده از رباتها تا چه حد می تواند موثر و مفید باشد.

از سوی دیگر ZTE Corp یک سیستم تشخیص و درمان از راه دور 5G را در بیمارستان غرب چین دانشگاه سیچوان و مرکز پزشکی بالینی بهداشت عمومی چنگدو راه اندازی کرد. در حقیقت ، هر دو بیمارستان در تشخیص از راه دور پنومونی کروناویروس با استفاده از فناوری 5G فعالیت می نمایند.

علاوه بر این ، سیستم عامل هایی مانند Tencent ، Ali Health و Ping Doctor خوب خدمات مشاوره آنلاین را برای کاهش تماس آفلاین ، جلوگیری از عفونت متقابل و یاری به ارزیابی های ساده و نسخه های سریع و آسان ارائه داده اند. از سوی دیگر سیستمهای هوشمند کاربردی موثر در شناسایی افراد مشکوک به بیماری دارند. اکنون واضح است که فناوری های نوظهور مانند سیستمهای ابری و برنامه های آنلاین می توانند نیازهای کاری در دفتر ، تحقیقات علمی ، آموزش و درمان ساده پزشکی را برآورده سازند.

نتیجه جالب دیگر از شیوع این بیماری این است که این بیماری همه گیر ناگهانی نه تنها باعث شده است مردم توجه بیشتری به بهداشت عمومی نشان دهند بلکه باعث تحول نگرش جامعه سالمند نسبت به اینترنت، هوش مصنوعی و ابزارهای دیجیتال شده است. در عین حال وقتی چنین فناوری های هوشمندی تا این حد قوی ظاهر شده اند می توانند انتظار داشته باشند که به زودی مورد حمایت دولت قرار گیرند. حتی بعضی کارشناسان انتظار دارند به زودی و پس از فروکش کردن موج فناوری، چین نمایشگاههایی با موضوع مبارزه با ویروسهای همه گیر به وسیله هوش مصنوعی برپا کند.

منبع: انتخاب
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 212

به "کرونا برای دنیای فناوری چین طلسمی خطرناک است یا شروعی تازه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا برای دنیای فناوری چین طلسمی خطرناک است یا شروعی تازه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید